Reklama
  • Piątek, 9 grudnia 2016 (14:05)

    Zielona Góra. Co warto zobaczyć?

Starożytna legenda mówi, że gdy tytani zamordowali Bachusa, greckiego boga wina i płodności, bogini Atena spryskała jego krwią Ziemię. Tam, gdzie spadła choć jedna kropla, miały w przyszłości wyrosnąć krzewy winogron. Tak właśnie się stało na terenach, na których powstała Zielona Góra. I wszystko jest jasne.

Reklama

Winorośl uprawiano w mieście i okolicach już w średniowieczu. Z najdawniejszych plantacji pozostały te na wzgórzu Winnica. To serce i dusza Zielonej Góry.

Turyści przyjeżdżają tutaj, by pospacerować pośród krzewów, które kiedyś były częścią najdalej na północ położonych winnic w Europie. To historyczne dziedzictwo zdecydowało, że Zielona Góra od wielu lat uważana jest za stolicę polskiego winiarstwa.

A pochodzące z coraz liczniejszych winnic trunki uważane są za jedne z najlepszych w kraju. Tutaj też we wrześniu odbywają się winne dożynki, czyli winobranie. I pewnie dlatego na każdym kroku w mieście można spotkać zabawne figurki Bachusa.

Pierwsza przywita nas przy ratuszu. Kolejnych możemy wypatrywać w różnych częściach miasta. Każda jest inna, ale zawsze wywoła uśmiech na naszych twarzach.

Do Zielonej Góry warto wybrać się jednak nie tylko ze względu na winne tradycje

To jedno z niewielu polskich miast, które nie zostały zniszczone podczas II wojny światowej, dzięki czemu zachowało się w nim dużo zabytków. Na rynku wznosi się ratusz z charakterystyczną wieżą z renesansowym hełmem.

Nieopodal stoi kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, którego wnętrze kryje rokokowe zdobienia. Na wschód od rynku znajduje się gotycka konkatedra św. Jadwigi. Stare miasto przecina handlowy deptak otoczony zabudową z XIX i XX wieku, gdzie znajdziemy liczne restauracje i kawiarnie.

Z kolei malownicze wzniesienia Wału Zielonogórskiego zapraszają na jesienne spacery. Można wybrać się na Wzgórze Braniborskie, gdzie wznosi się wieża widokowa z 1860 roku. Dziś mieści się w niej obserwatorium astronomiczne.

Natomiast po przeciwnej stronie leży Góra Wilkanowska, której ozdobą jest neogotycka wieża z czerwonej cegły, z początku XX wieku.

Atrakcje miasta i okolic

W Ochli, 6 km na południe od Zielonej Góry, znajduje się Muzeum Etnograficzne. W pięknie urządzonym parku można podziwiać drewniane chałupy, a nawet całe gospodarstwa, w tym dawną winnicę z wieżą oraz zabytkowymi urządzeniami do produkcji wina.

Winnica, zwana też Wzgórzem Cegielnianym, to obowiązkowy punkt na trasie spaceru po Zielonej Górze. Po drodze napotkać można figurki Bachusików. Wizerunki greckiego boga wina znajdują się w wielu zakątkach: przed ratuszem, na placach i na budynkach.

Jak dojechać

Do Zielonej Góry dojedziemy pociągiem, autobusem, a także dolecimy samolotem. Dworzec kolejowy i autobusowy znajdują się w pobliżu starego miasta. Port lotniczy Babimost oddalony jest od centrum miasta o 34 kilometry. Osoby przyjeżdżające do Zielonej Góry autem powinny liczyć się z tym, że parkowanie jest płatne.

Zobacz również

  • Wzdłuż biegu łagodnie meandrującej rzeki zgodnie wznoszą się świątynie trzech chrześcijańskich wyznań. 6 stycznia w tym regionie odbywa się niezwykłe Święto Jordanu. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.