Reklama
  • Środa, 26 października 2016 (15:00)

    Wokół Wielkiej Czantorii

Wielka Czantoria to szczyt graniczny z naszymi południowymi sąsiadami. Wraz z Małą Czantorią tworzy pasmo górskie doskonałe na wypady piesze i rowerowe. Sezon turystyczny trwa tu cały rok...

Jedna z legend mówi, że wnętrze góry było kryjówką dla rycerzy, którzy w razie potrzeby mieli spieszyć na pomoc Śląskowi. Dziś możemy spacerować po stokach Czantorii malowniczą Ścieżką Rycerską...

Reklama

Jest tu też... Szlak Przemytników. Niegdyś, w okresie międzywojennym, przez Czantorię szmuglowano towar z Czechosłowacji do Polski i w drugą stronę. A w latach 30-tych przerzucano ochotników na wojnę domową w Hiszpanii. Dziś ten szklak przemierzają pieszo tylko turyści. Na szczyt góry można dostać się również kolejką linową. Przejazd trwa kilkadziesiąt minut, a bilet kosztuje około dwudziestu złotych.

W Parku Niespodzianek. Znajduje się on w lesie u stóp Czantorii, w Ustroniu Zawodziu. Jest tu mnóstwo atrakcji dla całej rodziny: sokolarnia, sowiarnia, miejsca widokowe.

Ptasie domki zamieszkują różne gatunki sów, jastrzębi, sokołów, są też orły, w tym największy i budzący podziw orzeł bielik.

Po parku swobodnie przechadzają się... muflony i daniele, które można karmić z ręki. A w zagrodach zobaczymy: żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki oraz jenoty.

Relaks nad Wisłą

Jeśli odpoczywamy w Ustroniu, a nie chcemy zdobywać Czantorii czy innych szczytów, możemy pospacerować bulwarami wiślanymi... Ciągną się one przez kilka kilometrów i są świetnym miejscem na chodzenie z kijami, czyli uprawianie nordic walking. Bulwary w Ustroniu są oświetlone, więc można przechadzać się nimi również wieczorami i słuchać szumu rzeki, która dźwięczy tutaj niczym górski potok.

Warto wjechać kolejką na szczyt góry! Widok zapiera dech w piersiach, zwłaszcza gdy wdrapiemy się na stalową wieżę widokową z platformą na wysokości 29 metrów, tuż po czeskiej stronie. Widać z niej cały Beskid Śląski, Żywiecki, Mały i kotlinę żywiecką.

Na Wielką Czantorię można też pójść pieszo – z Ustronia przez Małą Czantorię. Taka wyprawa zajmie około 3 godzin (kolejką jest więc znacznie szybciej).

Ustroń u stóp Czantorii to niewielkie miasteczko i uzdrowisko, a poza tym doskonała baza wypadowa w góry. Tu też można się świetnie zregenerować po całodziennych wędrówkach górskich i nabrać sił przed dalszymi wyprawami.

W Ustroniu znajdują się stawy i baseny solankowe, gdzie zrelaksujemy się podwodnym masażem. Są tu również stawy kajakowe, a dla miłośników sportów ekstremalnych – park linowy. Dzieci zaś będą świetnie się bawić w parku niespodzianek.

Jak korzystać z atrakcji w okolicy Czantorii

Kolejka linowa w Ustroniu: godziny otwarcia oraz cennik znajdziemy na stronie internetowej: www.czantoria.net i na portalu miasta: www.ustron.pl

Leśny Park Niespodzianek: przy ul. Zdrojowej w Ustroniu czynny jest w godz. 9.00–18.00 (do końca października), a w miesiącach jesienno-zimowych od 10.00 do 16.00. Więcej informacji można uzyskać mailem, pisząc na adres: info@lesnypark.pl i na stronie: lesnypark.pl Park linowy na górze Równica: czynny w każdy pogodny dzień od 10.00 (także w weekendy i święta).

Ostatnie wejście na wysokość o godz. 18.00-18.30. Informacje o zasadach korzystania z atrakcji: parklinowy.pl

Noclegi w Beskidzie Śląskim: adresy kwater i gospodarstw agroturystycznych znajdziemy m.in. na stronach: fajnewczasy.pl oraz ustron.pl

Do Ustronia – do wód!

Ustroń słynny jest ze swoich wód mineralnych i parku zdrojowego. Można korzystać ze stawów i basenów solankowych. Występują tutaj głównie solanki jodkowo-bromowo-chlorkowe. Kuracjusze leczą w Ustroniu przede wszystkim choroby dróg oddechowych, ale też choroby narządów ruchu, układu nerwowego i krążenia.

W parku linowym na górze Równica (w pogodny dzień) można poszaleć na linowych trasach. Dla każdego znajdzie się odpowiednia: od najłatwiejszych do przejścia, do ekstremalnych – dla śmiałków!

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.