Reklama
  • Piątek, 2 grudnia 2016 (08:00)

    Tajemnicze zjawy i inne strachy w polskich zamkach

Odwiedzając twierdze i zamczyska, czasem nie zdajesz sobie sprawy, jakie legendy skrywają te stare mury. A to też kawał historii.

Reklama

Na tych, którzy lubią niezwykłe historie z dreszczykiem i na tych, którzy są głodni ciekawostek z przeszłości – niemal w całej Polsce czekają wspaniałe miejsca, które można zwiedzać o każdej porze roku i to z całą rodziną. Za dnia nie budzą grozy, ale gdy zaczyna zmierzchać, różnie bywa…

A ponieważ niemal każdy zamek ma swojego ducha, zatem miejsc mrożących krew w żyłach nie brakuje. I choć rozsądni ludzie nie wierzą w białe damy i inne zjawy, to każdy przyzna, że słuchając romantycznych, tragicznych czy okrutnych opowieści o nich, łatwiej przebrnąć przez komnaty i długie korytarze pałaców. Dlatego czasem warto udać się na wyprawę z przymrużeniem oka. Odważysz się? Na początek możesz zacząć od zgłębienia swojej okolicy.

Podróże z duchami

Sympatyczne białe damy to już niemal stałe rezydentki na zamkach. Ale czy wiesz, że najlepiej rozpoznawalną zjawą w Polsce może poszczycić się Ogrodzieniec?

Wzniesiona w XIII wieku warownia bywa nawiedzana przez wielkiego czarnego psa, który ciągnie za sobą długi, brzęczący łańcuch. Według legendy może to być przemieniony w zwierzę, słynący z okrucieństwa wobec poddanych, kasztelan krakowski Stanisław Warszycki.

Tętent konia można z kolei usłyszeć na wzgórzu zamkowym w Chęcinach w woj. świętokrzyskim blisko Kielc. Ale nawet jeśli nie będziesz świadkiem tego wydarzenia, ruiny zamku i ich piękne położenie są warte zajrzenia w te strony.

Wybierasz się na Śląsk? Największy zamek w Książu, wzniesiony jeszcze przez księcia Bolka, jak przystało na tak okazałą rezydencję ma też swoją zjawę. Jest nią postać wysokiego, brodatego mężczyzny w zielonym stroju myśliwskim… A tych „strasznie” ciekawych miejsc jest dużo, dużo więcej.

IK

Informator

• JANOWIEC – leży w województwie lubelskim, naprzeciwko Kazimierza Dolnego, z którego można przepłynąć do Janowca promem.

• KÓRNIK – 20 km na południowy wschód od Poznania wznosi się ten tajemniczy zamek.

• LIW – znajduje się w województwie mazowieckim.

• ŁAŃCUT – leży w województwie podkarpackim, około godziny drogi od Tarnowa i dwóch godzin od Zamościa.

• GRODNO – leży w województwie dolnośląskim, ok. 13 km od Wałbrzycha.

• NIEDZICA – ten zamek mieści się 27 km od Nowego Targu w województwie małopolskim.

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.