Reklama
  • Poniedziałek, 6 marca (13:05)

    Szklarska Poręba - piękna o każdej porze roku

Zobacz ciekawe miejsca, które zimą nie tracą na swej atrakcyjności, a przy okazji poszalej na nartach lub snowboardzie!

Reklama

Miłośników białego szaleństwa nie trzeba przekonywać, że to miasto w województwie dolnośląskim doskonale nadaje się do uprawiania zimowych sportów. Ruch turystyczny w Szklarskiej Porębie koncentruje się wokół masywu Szrenicy. To tutaj znajdują się wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe o różnych poziomach trudności, w tym przystosowany specjalnie dla dzieci wyciąg zaczepowy „Baby Lift”.

Dzięki tej różnorodności miejsce to wybierają zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani miłośnicy białego szaleństwa. Tych ostatnich szczególnie kusi trasa FIS ze słynną ścianą – najbardziej stromym fragmentem trasy zjazdowej w Polsce.

Z kolei w Jakuszycach (najwyżej położonej części miasta) znajdują się najlepsze w Europie Środkowej trasy narciarstwa biegowego i śladowego, o długości ponad 150 km. To tutaj w pierwszy weekend marca rozgrywana jest największa masowa narciarska impreza w Polsce – Bieg Piastów.

Trzeba jednak pamiętać, że spośród tras Szrenicy oświetlona jest jedynie należąca do łatwych o nazwie „Puchatek” i tylko na niej można jeździć po zmroku. Jednak Szklarska Poręba to nie tylko narciarskie trasy.

Co roku odbywają się tutaj również Mistrzostwa Świata w Rzeźbie ze Śniegu „Śniegolepy”

W konkursie mogą brać udział wszyscy, jednak każdego roku niezmiennie największą uwagę przykuwają dzieła studentów uczelni artystycznych. Aby się nieco rozgrzać, możesz odwiedzić Muzeum Mineralogiczne ze skamielinami dinozaurów i największym w Polsce samorodkiem złota. Koniecznie odwiedź kościół Matki Bożej Różańcowej z 1652 r. oraz dawny ewangelicki kościół Niepokalanego Serca NMP z XVIII w. z przykościelnym cmentarzem. Wybierz się też na spacer ulicą Kilińskiego, by podziwiać zespół willowy z 1890 r. Do dziś zachował się tu ogród i wozownia.

Jeśli czas Ci pozwoli, zajrzyj też do Muzeum Ziemi „Juna”, gdzie znajdują się minerały i kamienie szlachetne z bogatych zbiorów polskich i zagranicznych. Miasto inwestuje w infrastrukturę sprzyjającą wycieczkom z najmłodszymi. W Rodzinnym Parku Rozrywki Esplanada można znaleźć duże lodowisko z wypożyczalnią łyżew, a hotele oferują kompleksy basenowe i relaks w saunach. Warto odwiedzić także tutejsze groty solne lub skusić się na zimowy kulig po lesie – saniami można dojechać np. do Wodospadu Kamieńczyka.

Mniej popularną, ale wciąż rozwijającą się formą rozrywki jest jazda psimi zaprzęgami, do której w Górach Izerskich panują idealne warunki. Odbywają się tu nawet europejskie zawody w tej dyscyplinie. Najmłodszych zainteresuje też fakt, że Szklarska Poręba uważana jest za miasto Ducha Gór, o czym przypomina pomnik na Skwerze Radiowej Trójki.

Anna Kryńska

Na żywo

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.