Reklama
  • Wtorek, 22 listopada 2016 (08:05)

    Skarby Podlasia

Miody i zioła stąd są najzdrowsze. Ale nie tylko one rozsławiają ten region na cały świat.

Tekst: Marta Jaworska i Jerzy Sadownik

Reklama

Czyste powietrze, pierwotne lasy – z tego głównie słynie Podlasie. Nie dziwi więc, że na nieskażonych terenach rozwija się rolnictwo ekologiczne.

Łąki pachną ziołami przez całe lato, a gdy nadchodzi czas zbiorów i suszenia, ustawiają się po roślinki długie kolejki. Stąd czerpie surowiec nie tylko nasz przemysł farmaceutyczny, ale też koncerny międzynarodowe.

Podlaskie zioła znane są w świecie z wyjątkowego aromatu. Najbardziej rozsławiła je turówka. To pachnąca trawa, której źdźbła są dodawane do słynnej w wielu krajach żubrówki. Co ciekawe, na Podlasiu zbiera się nie tylko zioła z łąk, ale też dary lasu – pączki sosny, korę drzew, kwiaty bzu, głogu, lipy i brzozy oraz rośliny znad wód, np. kłącze tataraku.

Większość skupowanych ziół trafia do krajów Unii Europejskiej oraz do USA.

Podlasie zachwyca niezwykłą architekturą

Na przykład w Supraślu, który jest nazywany perłą Podlasia, znajduje się prawosławny monastyr aż z 1511 r. Zaś Bohoniki oraz Kruszyniany słyną z jedynych drewnianych meczetów w Polsce – przez obie miejscowości prowadzi Szlak Tatarski.

Przed ponad trzystu laty zamieszkali tu pierwsi Tatarzy osadzeni przez Jana III Sobieskiego. W Bohonikach, maleńkiej wsi obok Sokółki, mieszkają nadal potomkowie żołnierzy tatarskich, i w gos podarstwie obok meczetu skosztujemy tatarskie przysmaki, np. pierekaczewnik – zapieczone ciasto nadziane słodkościami lub mięsem.

Białowieża. To tu znajduje się ostatni w Polsce i Europie las o pierwotnym charakterze. Żyją w nim żubry, wilki, rysie, bobry, borsuki, a wśród ptaków – dzięcioły i sowy. Nic więc dziwnego, że Puszcza Białowieska została wpisana na listę UNESCO. Główną atrakcją jest rezerwat pokazowy żubrów, ale warto też zajrzeć do rezerwatu Dębów Królewskich – jest tu cały panteon zielonych królów polskich.

Tykocin. W słynnym Zamku w Tykocinie czekają na nas nie lada ciekawostki: Sala Szklana z odtworzonym największym piecem kaflowym w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej oraz wieża. Niegdyś więzienna, a dziś najwyższy – punkt widokowy w okolicy.

Kruszyniany. To wieś powstała w XVI wieku, nadana sto lat później rotmistrzowi chorągwi tatarskiej przez króla Jana III Sobieskiego jako rekompensata za zaległy żołd. Pamiątką z tamtych czasów jest meczet z XVIII w. Obok można zwiedzić cmentarz, czyli mizar, z nagrob kami sprzed 300 lat.

Czarna Hańcza. Najbardziej malownicza rzeka Suwalszczyzny, wije się między morenowymi wzgórzami. Wypływa z najgłębszego polskiego jeziora o takiej samej nazwie. Po drodze łączy się z rzeką Rospudą, tworząc szlak kajakowy.

Jak odwiedzić ciekawe miejsca, gdzie zanocować?

Białowieski Park Narodowy w Białowieży – informacja turystyczna czynna od poniedziałku do niedzieli w godz. 9:00-17:00; tel. 85 681-29-01; mail: info@bpn.com.pl

Tykocin – Zamek Można zwiedzać cały tydzień, od 11.00 do 17.00. Ceny biletów: 9 zł (młodzież) i 12 zł (dorośli). Więcej na: zamekwtykocinie.pl

Kruszyniany – w tatarskiej jurcie możemy zjeść posiłek i przenocować. Szczegóły na stronie: www.kruszyniany.pl

Gospodarstwa agroturystyczne w okolicy Czarnej Hańczy – kwatery można zarezerwować przez internet, m.in. na stronach: www.sokolowski.aqa.pl, www.wakacje.agro.pl

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Jedno z najbardziej romantycznych miasteczek w Polsce szczególnie pięknie wygląda w styczniu, gdy panuje w nim jeszcze świąteczny nastrój. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.