Reklama
  • Piątek, 11 listopada 2016 (08:05)

    Rodzinny weekend w Górach Świętokrzyskich

Tekst: Marta Jaworska i Jerzy Sadownik

Reklama

Góry Świętokrzyskie zachwycają nie tylko pięknymi lasami i uroczymi zakątkami, ale też kryształowo czystymi wodami i powietrzem, którym chce się oddychać. I nic dziwnego, bo nie ma tu dużego przemysłu, za to jest aż dziewięć parków krajobrazowych i kilkadziesiąt rezerwatów przyrody. Amatorzy czynnego wypoczynku znajdą tu więc atrakcyjne trasy rowerowe i szlaki dla pieszych wędrówek.

Warto wybrać się do Parku Etnograficznego w Tokarni (koło Chęcin) położonego przy drodze z Kielc do Krakowa. Odbędzie się tu 9 października tradycyjny piknik pszczelarski. Na stoiskach będzie można kupić świeże miody od pszczelarzy z okolicy i spróbować regionalnych potraw: szynki z beczki, gęsi kieleckiej, zalewajki świętokrzyskiej. Na pikniku organizowane będą pokazy dawnych rzemiosł oraz warsztaty muzealne.

Będzie można posłuchać występów zespołów ludowych... Poczujemy się jak na wsi, bo wszystkie atrakcje odbędą się w malowniczym skansenie. Kieleckie słynie nie tylko z lokalnych produktów, ale też niezwykłych zabytków...

Koniecznie trzeba zobaczyć Jędrzejów (40 min jazdy od Kielc), gdzie znajduje się Muzeum Zegarów ze słynną na cały świat kolekcją oraz najstarszy w Polsce klasztor cystersów z XII w. Niedaleko jest też zamek w Chęcinach, jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w Polsce (na fot. powyżej) oraz dobrze zachowane ruiny zamku Krzyżtopór (zobacz na kolejnej stronie).

Zwiedzamy ciekawe miejsca

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni w październiku możemy zwiedzać je od wtorku do niedzieli, w godz. 9.00-17.00, a w listopadzie i grudniu do 15.00.

Ceny biletów: normalny 12 zł, ulgowy – 6 zł. Szczegółowe informacje o skansenie znajdziesz na stronach internetowych: www.mwk.com.pl oraz skanseny.net/skansen/tokarnia .

Zamek Krzyżtopór – we wrześniu i październiku czynny dla zwiedzających od 8.00 do 18.00, a poza sezonem turystycznym (listopad -marzec) do 16:00. Ceny biletów – od 5 do 8 zł. Więcej dowiesz się na stronie: www.krzyztopor.org.pl.

Jaskinia Raj – można ją zwiedzać z przewodnikiem do 15 listopada, od wtorku do niedzieli. Ceny biletów w sezonie – 18 zł (do 20 października), a poza sezonem – 13 zł. Rezerwacja na stronie: www.jaskiniaraj.pl

Jaskinia Raj niedaleko

Kielc zachwyca bogactwem kalcytowych form. Jej korytarze o długości 240 metrów pełne są stalaktytów (nawisów w kształcie sopla). Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura, ok. 9 st. C, zaś wilgotność wynosi ok. 95 proc. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Turyści mogą ją zwiedzać wyłącznie pod opieką przewodnika.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe to jeden z największych zamków i pałaców w Europie, otoczony bastionami fortyfikacyjnymi. W latach swojej świetności, w połowie XVII wieku, zamek był wspaniałą rezydencją.

Zamek w Chęcinach służył niegdyś jako warownia i rezydencja królów. Do dziś zachowały się zewnętrzne mury obronne, baszta i dwie wieże – w jednej znajduje się punkt widokowy, skąd przy ładnej pogodzie widać wierzchołki Tatr!

W Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni możemy zobaczyć autentyczne stare chaty, które sprawiają wrażenie, jakby nadal były zamieszkane – ich wnętrza są urządzone jak dawniej... Niemal w każdej oglądamy warsztaty pracy dawnych wiejskich rzemieślników. Na prawie 70 hektarach znajdują się tu wiejskie zabudowania z różnych zakątków Kielecczyzny, oprócz chat możemy zwiedzić również wiatraki i młyn.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.