Reklama
  • Wtorek, 25 października 2016 (13:05)

    Puszcza Bukowa

Znajdziemy tu wytchnienie od zgiełku miasta, obejrzymy jego piękną panoramę z wysokich wzgórz... I zachwycimy się kolorami jesieni!

Reklama

Szczecin może poszczycić się wyjątkowo malowniczym położeniem nad Odrą i jeziorem Dąbie, w otoczeniu ogromnych terenów leśnych. W ich skład wchodzi właśnie Puszcza Bukowa...

Na wysokich i stromych stokach poprzecinanych wąwozami i dolinami, rosną drzewa liściaste: buki, dąbrowy, olszyny, bory sosnowe. Szczególnie pięknie jest tu jesienią, gdy liście przebarwiają się we wszystkich odcieniach żółci, złota i czerwieni...

Uroku temu miejscu dodają jeziora polodowcowe, których jest tu kilkanaście, i sztuczne zbiorniki, w tym zadziwiające kolorem Jezioro Szmaragdowe.

Puszcza kryje wiele atrakcji i tajemnic: punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę Doliny Odry, ogród dendrologiczny w Glinnej (na fot. obok), czy Uroczysko Mosty ze starymi mostami, które były częścią tajnego poligonu niemieckiego.

W lesie można natknąć się na potężne głazy narzutowe o frapujących nazwach: Głaz Serce, Szwedzki, Grońskiego czy Krajoznawców.

Obszar Puszczy Bukowej to też miejsce, gdzie żyją gatunki znajdujące się w spisie Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, między innymi: bąk, kania ruda, bielik, orlik krzykliwy, ohar, kozioróg bukowiec, jelonek rogacz. W pogodny dzień można je dojrzeć wśród konarów drzew...

Las bukowy

Był ulubionym terenem łowów książąt pomorskich. Przecina go niedokończona autostrada Berlin-Królewiec. Brak zgody Polski na jej poprowadzenie przez tzw. Korytarz Pomorski posłużył Hitlerowi jako pretekst do napaści w 1939 roku.

Posąg Trygława

Przedstawia bóstwo Słowian połabskich i Pomorzan. Ma trzy głowy (stąd nazwa: Trzygłów), które według wierzeń Słowian, symbolizują jego władzę nad trzema światami.

Jezioro Szmaragdowe

To jedno z najładniejszych jezior okolic Szczecina! Swój wspaniały szmaragdowy kolor zawdzięcza dużej zawartości węglanu wapnia w wodzie i skałach odbijających promienie słoneczne.

To jezioro sztuczne, utworzone w drugiej poł. XIX w. przy okazji prac w pobliskiej fabryce cementu. Dziś to ulubione miejsce spacerów nie tylko szczecinian.

Ogród dendrologiczny

Znajduje się w południowo-wschodnim końcu Puszczy. Rośnie tu 600 gatunków drzew i krzewów, wiele pochodzi z cieplejszych stref klimatycznych, z Azji i Ameryki. Mają doskonałe warunki, bo w okolicach Szczecina jest najmniej mroźnych zim w Polsce!

Jak odwiedzić ciekawe miejsca, gdzie zanocować?

Ogród dendrologiczny w Puszczy Bukowej: znajduje się w pobliżu wsi Glinna. Wstęp płatny, bilety w cenie 2–4 zł można kupić w kasie ogrodu przy wejściu. Wstęp do 31 października w godz. od 9.00 do 18.00 (poniedziałek–piątek) i od 10.00 do 19.00 (soboty–niedziele). Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej: www.bukowa.szczecin.pl

Centrum Wodne Laguna w Gryfinie – czynne przez wszystkie dni tygodnia; ceny biletów od 15 zł za godzinę (38 zł – bez limitu); szczegółowe informacje o atrakcjach znajdziesz na stronie: cwlaguna.pl

Kwatery i gospodarstwa agroturystyczne – nocleg można znaleźć już za 30 zł od osoby, są miejsca, gdzie można zanocować też z czworonożnym pupilem (www.noclegiw.pl; meteor-turystyka.pl)

Urocze trasy wśród stuletnich drzew

Najpiękniejsze szlaki po Puszczy Bukowej prowadzą wśród potężnych buków i dębów. Np. trasa 1 wiedzie od Dębów Krzywoustego do Kołbacza i ciągnie się aż 18 km!

Po drodze zobaczymy wielki głaz Słupieniec (o obwodzie 8,7 m), rezerwat Źródliskowa Buczyna, ogród dendrologiczny i zabudowania średniowiecznego opactwa Cystersów w Kołbaczu.

Centrum Wodne Laguna znajduje się w Gryfinie niedaleko Szczecina. Świetnie w nim odpoczniemy po leśnych spacerach. Znajdują się tu atrakcje wodne dla całej rodziny: baseny sportowe i rekreacyjne, brodziki dla maluchów, zjeżdżalnie, sauny oraz komnata solna.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.