Reklama
  • Wtorek, 31 stycznia 2017 (13:00)

    Poznań. Co warto zobaczyć?

Dla poznaniaków 11 listopada to zarówno Święto Niepodległości, jak też imieniny św. Marcina, patrona miasta.

Reklama

Święty Marcin, rzymski legionista na koniu okrywający żebraka swoim płaszczem, to jeden z symboli chrześcijaństwa. Późniejszy biskup Tours stał się wzorem do naśladowania i patronem wielu kościołów. Od świątyni pod jego wezwaniem nazwano również osadę, która później stała się dzielnicą Poznania.

Wesoły pochód i stragany pyszności

W sercu dawnego przedmieścia wznosi się historyczny gotycki kościół św. Marcina, przed którym niegdyś odbywały się huczne odpusty w dzień święta patrona. Teraz na całej ulicy Święty Marcin stoją kolorowe stragany, które najczęściej oferują wypiekane specjalnie z tej okazji rogale świętomarcińskie. Słodka drożdżowa bułka z makowo-migdałowym nadzieniem, polukrowana i posypana orzechami jest symbolem dzielenia się z ubogimi. 11 listopada na poznańskich stołach nie może też zabraknąć gęsiny.

Gęsi bowiem wskazały miejsce, gdzie ukrył się skromny św. Marcin, kiedy dowiedział się, że wierni chcą go wybrać biskupem. Stoisko z gęsiną przyrządzoną przez mistrzów tutejszej kuchni znajduje się co roku pod ratuszem na Starym Rynku. Tradycje obchodów św. Marcina w Poznaniu reaktywowane zostały w latach 90. XX w. Każdego roku odbywają się inscenizacje, podczas których święty Marcin przemierza na białym koniu ulicę i odbiera od prezydenta symboliczny klucz do bram miasta. Towarzyszy mu barwny korowód. Sercem wydarzeń jest Zamek Cesarski, gdzie odbywają się wszystkie główne uroczystości imienin patrona: konkursy, koncerty i oczywiście wielki pokaz sztucznych ogni na finał imprezy.

Zabytki przypominające piastowskie czasy

Wycieczka do Poznania będzie niepełna, jeśli nie zobaczymy koziołków trykających się na wieży w samo południe. Potem można spojrzeć na odbudowany niedawno zamek piastowski. Warty zobaczenia jest też Ostrów Tumski, wyspa między nurtami Warty i Cybiny, gdzie wznoszą się katedra, kościół NMP i Psałteria, najcenniejsze poznańskie zabytki sakralne.

Piastowskie czasy przybliżają dwie nowoczesne placówki muzealne: rezerwat archeologiczny Genius Locci i Brama Poznania, położone na Ostrowie Tumskim i Śródce połączonych nad nurtem Cybiny mostem Biskupa Jordana. Spacer można zakończyć nad malowniczym Jeziorem Maltańskim.

Przydatne informacje

Parada świętego Marcina przyciąga tłumy, a żeby móc przyjrzeć się jej z bliska, trzeba przyjść na trasę 1–2 godziny wcześniej. Spóźnialscy mogą stanąć na al. Niepodległości przy Zamku Cesarskim zaraz za skrzyżowaniem z ul. Święty Marcin.

Świętego Marcina wraz z legionistami spotkamy w Ogrodzie Zamkowym. Więcej informacji jest na stronie internetowej Centrum Kultury Zamek: www.zamek.poznan.pl.

Warto wiedzieć

Zamek Cesarski wzniesiono na wzór niemieckich budowli wczesnoromańskich. Jest siedzibą wielu instytucji kulturalnych.

Kształt rogala prawdopodobnie nawiązuje do podkowy, którą miał zgubić koń świętego.

Kolorowy pochód św. Marcina pełny jest dziwacznych stworów i postaci.

Na poznańskiej Malcie, obok stacji kolejki parkowej i kościoła św. Jana, stoi piękny, zabytkowy parowóz.

Po oficjalnych uroczystościach święty Marcin z kluczem do bram miasta jest oblegany przez publiczność.

Przy stoisku z gęsiną zawsze jest tłum chętnych do skosztowania drobiowych pyszności, których porcje rozdawane są za darmo.

W Ogrodzie Zamkowym znajduje się ławeczka prof. Józefa Kostrzewskiego, jednego z inicjatorów powstania Uniwersytetu Poznańskiego po zaborach.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.