Reklama
  • Środa, 21 grudnia 2016 (11:05)

    Poznań. Co warto zobaczyć?

Listopad nie rozpieszcza nas aurą. Ale w Poznaniu o tej porze roku panuje szczególnie gorąca atmosfera. Wszystko za sprawą pewnych imienin...

Reklama

11 listopada to dla mieszkańców nie tylko narodowe Święto Niepodległości, ale przede wszystkim imieniny ulicy, która nazwę otrzymała na cześć najpopularniejszego miejskiego patrona – św. Marcina.

Niezwykły pochód

Tę okazję już od ponad 20 lat miasto świętuje hucznie. Ulicą przechodzi barwny korowód, na czele którego idzie sam święty. Co roku władze przekazują mu symboliczny klucz do miasta. Poznańskie święto urozmaicają występy, jarmarki, zabawy dla dzieci. Finał to wieczór koncertów na Scenie Głównej oraz pokaz fajerwerków. I pamiętaj – nie zjeść tego dnia rogala świętomarcińskiego to po prostu grzech!

Spacerowy Poznań

Choć święto trwa zaledwie dzień, nie będziesz się tu nudzić. Znajomość z miastem warto zacząć od Traktu Królewsko-Cesarskiego, którego pierwszym punktem jest Brama Poznania. Tam też poznasz historię Ostrowa Tumskiego. Dalej szlak poprowadzi Cię na Stary Rynek – serce średniowiecznego Poznania z kamienicami patrycjuszy, pałacami arystokracji, a także renesansowym ratuszem ze słynnymi koziołkami. Na Starym Mieście nie zapomnij zajrzeć do budynków pojezuickich, pełnych barokowego przepychu, i odrestaurowanej siedziby królów polskich. Spacer zakończ w Śródmieściu przy Zamku Cesarskim.

Stary Rynek

Dziedziniec otoczony kolorowymi kamienicami, a także górujący nad nimi ratusz są znakami rozpoznawczymi Poznania.

Rogalowe Muzeum

Zaprasza do poznania tajników wypieku słynnych rogali świętomarcińskich z drożdżowego ciasta, z masą z białego maku i orzechów.

Most biskupa Jordana

Prowadzi ze Śródki na Ostrów Tumski – miejsce, w którym w VIII-IX wieku powstał pierwszy gród przedpiastowski.

Palmiarnia

Gdy pogoda na zewnątrz nie sprzyja, zajrzyj tutaj – do największej w kraju i jednej z większych w Europie ekspozycji egzotycznych ryb i roślin.

Obraz w technice 3D

Mural powstały na ścianie kamienicy na rogu ulicy Środka i Rynku Środeckiego przedstawia historię dzisiejszej dzielnicy Poznania, która niegdyś była odrębnym miastem.

Brama Poznania

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego to muzeum, które w nowoczesny sposób przedstawia początki polskiej państwowości.

Druga Pieta

Jedyna w Polsce kopia rzeźby Michała Anioła, wykonana ponad sto lat temu, stoi w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w znanej dzielnicy Św. Łazarz.

Zamek Cesarski

Został zbudowany dla ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II. Dziś mieści się tu Centrum Kultury „Zamek”.

Klucz do bramy miasta

Symbolicznie każdego roku na koniec uroczystego pochodu składany jest przez władze miejskie na ręce św. Marcina.

Będzie patriotycznie, ale wesoło!

W tym roku zadba o to poznański teatr uliczny „Z głową w chmurach”, zrzeszający szczudlarzy, akrobatów i artystów cyrkowych.

Tele Tydzień

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.