Reklama
  • Piątek, 4 listopada 2016 (13:05)

    Ojcowski Park Narodowy. Kraina owiana legendą

Dolina Prądnika. Dominują tu niezwykłe ostańce skalne i głębokie jary. To jedne z ciekawszych widoków w Polsce.

Reklama

Stojący na wyniosłym wzniesieniu zamek na Pieskowej Skale to serce Ojcowskiego Parku Narodowego. Budowla ta była ważnym ogniwem w łańcuchu broniącym drogi handlowej z Krakowa na Śląsk.

Zamek należał do dóbr królewskich, dopiero Władysław Jagiełło nadał go Piotrowi Szafrańcowi, podkomorzemu krakowskiemu, za wierną służbę i udział w bitwie pod Grunwaldem. Pieskowa Skała została w rękach rodziny Szafrańców aż do 1609 roku.

Z tym czasem wiąże się średniowieczna legenda. Piękna Dorotka, kochająca nadwornego muzyka, przemocą wydana została za leciwego, bogatego właściciela zamku.

Ukochany, przebrany w zakonny habit, pragnął ją uwolnić. Zostali jednak schwytani, chłopaka rozerwano końmi, a Dorotkę skazano na śmierć głodową w baszcie. Podobno przez pewien czas jej wierny pies z trudem wdrapywał się na wysoką skałę i przynosił jej resztki jedzenia. Do dziś skała nazywana jest Pieskową, a miejsce, na którym znajdowało się więzienie, to Skała Dorotki.

Przez bramę wchodzi się na obszerny dziedziniec zewnętrzny. Nad budynkiem wznosi się gotycka baszta z wapienia jurajskiego z końca XV wieku. By bronić twierdzy, nie tylko budowano fortyfikacje, ale też polecano ją Bożej opiece. Przed bramą prowadzącą na wewnętrzny dziedziniec arkadowy we fryzie okna widnieje napis: „Mnie tu dla obrony zbudowano, a Bogu w opiekę podano, gdyż bez ratunku Jego nie obroni nikt niczego”.

Zamek otacza niewielki, ale malowniczy Ojcowski Park Narodowy. Poza Pieskową Skałą warto odwiedzić inne zamki, jak ten w Ojcowie czy pobliskiej Korzkwi. Tutejsza przyroda zachwyca. Oprócz wapiennych skał na terenie rezerwatu znajduje się blisko 700 jaskiń. Najdłuższe z nich: Jaskinia Łokietka i Ciemna są udostępnione turystom.

Informacje praktyczne

Zamek Królewski na Pieskowej Skale . Obiekt znajduje się w odległości 30 km od Krakowa i 70 km od Katowic, przy bocznej drodze nr 773, na wzgórzu nad malowniczą doliną Prądnika, w otoczeniu lasów Ojcowskiego Parku Narodowego. Muzeum czynne: wtorek-czwartek 9.00-17.00, piątek 9.00-13.00, sobota-niedziela 10.00-18.00, tel: 12 389 60 04, bilety: 18 i 11 zł, rodzinny: 50 zł, parking: samochód osobowy: 5,60 zł, autobus: 15 zł.

Maczuga Herkulesa - wapienna 25-metrowa skała jest wynikiem działania zjawisk krasowych. Miejscowa ludność przypisywała powstanie tej niezwykłej formacji siłom nieczystym lub czarnoksiężnikom. Przez wieki skała nosiła nazwy: Maczuga Kraka, Sokola Skała, Czarcia Skała, Skała Twardowskiego.

Noclegi . Willa „Zacisze” w drewnianym budynku z 1904 roku, Ojców 28, tel. 12 389 20 68, e-mail: zacisze@ojcow-noclegi.com.pl, pokoje 2-, 3- lub 4-osobowe 35 zł/os., od 1.07 do 31.08.

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.