Reklama
  • Wtorek, 9 kwietnia 2013 (12:06)

    Odkryj tajemnice Niedzicy

Malowniczo górujący nad Jeziorem Czorsztyńskim zamek ma historię sięgającą XIII w. i ciekawe legendy.

Ta historia zaczyna się dawno, prawie 700 lat temu, i jest silnie związana z Węgrami.

To właśnie węgierskie rodziny Berzeviczów i Horvatów wzniosły w tym ważnym strategicznie miejscu zamek, który strzegł ważnego szlaku przez Pieniny.

Reklama

Zamek przez stulecia należał do węgierskiej korony. Tutaj dwa lata po bitwie pod Grunwaldem, w 1412 roku, nieprzychylny Polsce (której miał nawet zostać królem) i Jagiellonom król Zygmunt Luksemburczyk podjął Władysława Jagiełłę.

Potrzebował pieniędzy, więc odrzucił w kąt pychę i niechęć, prosząc będącego u szczytu potęgi polskiego władcę o pożyczkę. Zabezpieczeniem miało być 13 miast za Tatrami. Ta historia ma zabawny epilog.

Luksemburczyk pieniędzy nie oddał. A 500 lat później, niedługo po odzyskaniu niepodległości, Polska zwróciła się do Czechosłowacji (jako następcy prawnego) o wypełnienie zobowiązania. I dostała 13... wiosek. Zamek ma też kilka legend.

Najciekawsza jest ta o skarbie... Inków. Między hiszpańskimi zobywcami podbijającymi w XVIII wieku Amerykę Południową miał być Polak, Sebastian z rodu Berzeviczych. Miał on szlachetne serce. Stanął po stronie Indian w powstaniu przeciw Hiszpanom. Wdzięczny wódz Inków oddał mu rękę córki. Kiedy powstanie upadło, Sebastian uciekł z rodziną i skarbem do Europy.

Mściwi inkwizytorzy ścigali ich jak sfora gończych psów. Sebastian rafił do Niedzicy. Myślał, że tam będą bezpieczni. Jednak Hiszpanie odnaleźli Uminę. Nie chciała zdradzić miejsca ukrycia skarbu, więc ją zabili. Skarb ponoć spoczywa gdzieś na zamku. Chroni go duch Uminy.

Kto spotka Białą Panią, już na zawsze rezygnuje z poszukiwań, by nie burzyć jej spokoju. Niemożliwe? To skąd wziął się tu tajemniczy tajemniczy „dokument” z pismem węzełkowym Inków?

MR

INFO Niedzica

Dojazd nie powinien sprawiać kłopotów Zamek Dunajec leży w południowej część województwa małopolskiego.

Z Krakowa to 112 km, z Zakopanego – 41 km. Blisko leży też Krościenko (18 km) i Nowy Targ (29 km). Przy zamku znajduje się płatny parking.

Dojazd komunikacją publiczną: Pociągiem można dojechać tylko do Nowego Targu lub Nowego Sącza. Prywatne busy PKS kursują i stamtąd, i z Krościenka oraz Szczawnicy. Autobusy zatrzymują się koło zamku.

Zwiedzanie zamku W sezonie (V-IX) od 9.00 do 18.30. Poza sezonem w poniedziałki i święta nieczynne, a wej- ście tylko do 15.30.

Wstęp jest płatny. Zwiedzanie w grupach z przewodnikiem trwa około pół godziny.

W sprawie zwiedzania zamku warto wcześniej zadzwonić: 18 262-94-80, 18 262-94-89 lub kontaktować się mailowo: shsniedzica@wp.pl

Bilety: normalne 12 zł, ulgowe – 9 zł, spichlerz – 4 zł. Aktualne informacje www.niedzicazamek.pl/

Przewodniki

„Tatry, Pieniny, Orawa i Spisz. Pomysły na góralską przygodę”, Wyd. Bezdroża, cena 24,90 zł;

„Zamki i pałace polskie”, Wyd. Świat Książki; cena 79 zł;

Album ze zdjęciami naszego współpracownika Zenona Żyburtowicza.

Internet – polecamy

http://www.zamekwniedzicy.pl/ – jest tu nawet mapa do skarbu!

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Nad nasze morze jedźmy nie tylko na wakacyjny wypoczynek. Zimą Wybrzeże też ma swój urok, a nawet krótki wypad zawsze wyjdzie nam na zdrowie! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.