Reklama
  • Środa, 1 marca 2017 (11:00)

    Niezwykłe kościoły na szlaku Regionu Kozła

Co to za miejsce? Spyta wielu... Region Kozła to 6 gmin na pograniczu Wielkopolskiego i Lubuskiego. Łączy je... instrument muzyczny i drewniane świątynie.

Reklama

Gminy: Babimost, Kargowa, Siedlec, Zbąszyń, Zbąszynek i Trzciel zawiązały stowarzyszenie, którego symbolem są... dudy, zwane też kozłem. To używany wciąż w regionie ludowy instrument dęty, którego dźwięk powstaje wskutek dmuchania w piszczałki. Jak każe lokalna tradycja, żadne wesele w okolicy nie może obejść się bez kapeli z koziarzem. Organizowane są tu też Biesiady Koźlarzy i stąd nazwa tego terenu...

Jednak z innego powodu o Regionie Kozła usłyszał niedawno świat. Miejsce to stało się znane z powodu starych zabytkowych świątyń, nazwanych „Szlakiem Kościołów Drewnianych Regionu Kozła”. Znalazł się on na liście 7 nowych cudów turystycznych Polski (w konkursie organizowanym przez National Geographic Traveler).

Wyjątkowe świątynie znajdują się w Chlastawie, Klępsku i Kosieczynie. Są położone niedaleko siebie, szlak ma długość ok. 23 km i zobaczyć je można podczas jednodniowej wycieczki. Jedziemy drogą wojewódzką nr 304, która za Sulechowem łączy się z drogą krajową nr 32 – przy niej znajduje się kościół w Klępsku, następnie w stronę Zbąszynka – stoi tam drugi z kościołów – w Kosieczynie. Gdy udamy się dalej na Zbąszyń, zobaczymy Chlastawy.

Klępsk

Miejscowy kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny został zbudowany prawdopodobnie już na początku XV w. Dawniej ewangelicki, obecnie katolicki.

To prosta, jednonawowa budowla sakralna z dobudowaną wieżą i murowaną zakrystią. Jednak z niezwykłym wnętrzem: kościół zdobi ołtarz w formie tryptyku z rzeźbą Madonny z Dziecięciem oraz malowidła ścienne przedstawiające Sąd Ostateczny i sceny ze Starego i Nowego Testamentu.

Kosieczyn

Tu znajduje się kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Świątynia w Kosieczynie jest najstarszym kościołem drewnianym w Europie, z początku XV w. Najstarsze belki więźby dachowej oceniono nawet na 1345 r.!

Jednak dokładny wiek świątyni nie jest dokładnie znany. Kościół wzniesiono na rzucie prostokąta, z zamkniętym prezbiterium przedłużonym zakrystią, którą dobudowano w wieku XVII w.

Chlastawa

Kościół z zewnątrz wygląda niepozornie, ale w środku są dobrze zachowane: XVII-wieczna ambona, chrzcielnica i malowidła na ołtarzu.

Znajduje się tu kościół filialny (należący do parafii, ale nie główny) pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wzniesiono go w Chlastawie w 1637 r. i obecnie jest uznany za zabytek klasy „0” (najwyższej wartości artystycznej, historycznej i naukowej w skali światowej).

Z bramą-dzwonnicą i dawnym cmentarzem tworzy zespół sakralny o niepowtarzalnych walorach historycznych. Na początku XX w. gruntownie go odremontowano i odnowiono XVII-w. polichromię Sądu Ostatecznego oraz motywy roślinne.

Więcej o opisanych miejscach

Klępsk: do tej wsi najprościej dojechać z Zielonej Góry (tylko 30 min drogi). Informacje o zwiedzaniu kościoła znajdziemy na stronie internetowej poświęconej miejscowości: klepsk.prv.pl

Kosieczyn: wieś położona jest w gminie Zbąszynek (woj. lubuskie), trasa dojazdu na stronie internetowej: www.ziemialubuska.pl

Chlastawa: ta wieś znajduje się w odległości ok. 1 godz. jazdy z Gorzowa Wielkopolskiego (leży ona w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Zbąszynek).

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.