Reklama
  • Piątek, 4 listopada 2016 (13:06)

    Najpiękniejsze polskie zamki i twierdze

Są rozsiane po całej Polsce. Warto się do nich udać, by podziwiać piękno architektury, dzieł sztuki i poczuć oddech wielowiekowej historii...

Książ

Choć nadal nie wiadomo, ile prawdy tkwi w legendzie o złotym pociągu, rzekomo ukrytym w tunelach pod zamkiem w Książu, warto do niego zawitać, bo na powierzchni też nie brakuje atrakcji. To trzeci co do wielkości, po Malborku i Wawelu, zamek w Polsce.

Reklama

Gościli w nim wielcy tego świata, m.in.: Zygmunt Krasiński, car Romanow i Winston Churchill. Został częściowo zdewastowany, gdy władze III Rzeszy zaczęły go przekształcać na kwaterę Adolfa Hitlera, a po przejściu frontu splądrowała go Armia Czerwona. Dziś można podziwiać wnętrza zamku, park, stajnię, ujeżdżalnię, wozownię i niezwykłą palmiarnię.

Kwidzyn

Zamek, który wzniesiono w XII wieku, był wzorowany na zamkach krzyżackich. Ciekawym elementem architektonicznym jest wieża sanitarno-obronna, tzw. gdanisko, połączona z głównym korpusem zamku najdłuższym na świecie gankiem, wspartym na wysokich arkadach.

Zamek ma burzliwą historię, w czasie II wojny światowej był siedzibą Hitlerjugend, ale szczęśliwie uniknął zniszczeń i dewastacji po wkroczeniu Armii Czerwonej.

Dziś w tym zamku na Pomorzu można podziwiać dzieła sztuki, znaleziska archeologiczne, w tym ceramikę, wyroby ze szkła i bursztynu, zbiory etnograficzne oraz przyrodnicze, a nawet – jeśli się ma mocne nerwy – starodawne narzędzia kar i tortur.

Niepołomice

Po dziedzińcu tego zamku przechadzała królowa Bona, stąd wyjeżdżała na polowania do Puszczy Niepołomickiej, z których jedno skończyło się dramatycznie – spadła z konia i poroniła, a nosiła pod sercem upragnionego męskiego potomka Olbrachta.

Zamek niepołomicki wzniesiono na polecenie ostatniego Piasta Kazimierza Wielkiego. Budowlę nazywano drugim Wawelem, bo monarchowie chętnie tu odpoczywali, odbywały się też w tych murach zjazdy koronne i sądy. Podczas potopu szwedzkiego zamek zamieniono na magazyn żywności.

Świetność odzyskał dopiero w latach 90. XX wieku, gdy został odrestaurowany. Dziś odbywają się tu konferencje i recitale, a turyści mogą zobaczyć m.in. galerię malarstwa i rzeźby, bogatą wystawę trofeów myśliwskich, a potem pospacerować po pięknych ogrodach.

Zamek Czocha

Średniowieczną twierdzę, datowaną na XIII wiek, położoną 60 km od Jeleniej Góry w miejscowości Sucha, zatopioną w okolicznych lasach, upodobali sobie filmowcy. Nic dziwnego: malownicze położenie warowni zapiera dech w piersiach i daje wrażenie magii i tajemniczości.

Tutaj kręcono m.in. sceny do filmu „Gdzie jest generał” , „Wiedźmin”, „Tajemnica twierdzy szyfrów”, a także „Poza lasem Sherwood” – kanadyjskiej produkcji o Robin Hoodzie. W 2012 roku zamek Czocha został uznany przez miesięcznik „National Geographic Traveler” za jeden z siedmiu nowych cudów Polski.

Dzieje samego zamku też były burzliwe: wzniesiony z polecenia czeskiego króla Wacława, trafił w ręce niemieckie, a wreszcie polskie. W XVIII wieku jego część strawił pożar – na szczęście została dość szybko odbudowana.

Dzisiaj można w nim podziwiać m.in. ekspozycję starej broni i zwiedzać część komnat urządzonych z wielkim przepychem.

Gołuchów

Kto zawita do Wielkopolski, powinien zwiedzić renesansowy zamek otoczony angielskim ogrodem. Przypomina francuskie zamki znad Loary, bo na taką modłę kazała go przebudować w XIX wieku Elżbieta Izabela z Czartoryskich Działyńska.

Ona też ocaliła zamek, wykupując go z rąk właściciela Jana Działyńskiego, którego za finansowanie i organizację powstania styczniowego władze pruskie skazały na konfiskatę mienia.

Jedną z atrakcji, jakie czekają na turystów w gościnnych progach zamku, jest kolekcja waz greckich. Niestety, wspaniałe dzieła sztuki zgromadzone przez Czartoryskich zostały rozgrabione w czasie wojny.

Dobry Czas

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.