Reklama
  • Poniedziałek, 7 listopada 2016 (15:00)

    Lublin. Wrześniowy spacer po mieście tradycji i rzemiosła

Przemierzając ulice, poznajemy dramaty jego upadku i skarby rozkwitu...

Reklama

Lublin to jedno z najstarszych miast w Polsce. Jego zabytki zachowały się w znakomitym stanie, dzięki czemu możemy odkrywać piękno różnych stylów architektonicznych: renesansowego, barokowego i klasycystycznego.

Nadal w Lublinie działają i są bardzo popularne niezwykle stare pracownie rzemieślnicze. A co roku w sierpniu odbywa się Jarmark Jagielloński, na którym można zobaczyć dzieła sztuki wykonane ludzką ręką.

Trasa pełna historycznych atrakcji

Bardzo ciekawym pomysłem na zwiedzanie tego miasta jest wycieczka Lubelską Trasą Podziemną. To około 300-metrowy szlak turystyczny, który biegnie pod zabudową Starego Miasta. Zaczyna się w Trybunale Koronnym, a kończy przy placu Po Farze. W dawnych piwnicach znajdują się liczne makiety i wykopaliska związane z historią miasta.

Główną atrakcję szlaku stanowi multimedialna wizualizacja Wielkiego Pożaru Lublina, w czasie której zwiedzający mają okazję zobaczyć codzienność XVIII-wiecznego miasta oraz znaleźć się w centrum tragicznych wydarzeń. Na Starym Mieście stoi słynny Zamek Lubelski. Dziś znajduje się w nim jedno z najstarszych i największych muzeów w Polsce Wschodniej. Na dziedzińcu, z inicjatywy Władysława Jagiełły, wzniesiono Kaplicę Trójcy Świętej, gdzie możemy podziwiać, unikatowe w skali europejskiej, oryginalne średniowieczne freski.

Do głównych atrakcji Lublina należą barokowe i klasycystyczne kamienice, otaczające Rynek. Szczególnie interesujące, ze względu na fasady i historie ich mieszkańców, są: Kamienica Klonowica, Kamienica Lubomelskich, Kamienica Konopniców i Kamienica Wieniawskich. Warto zobaczyć także Muzeum Wsi Lubelskiej. Ekspozycję podzielono na sektory odzwierciedlające zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektory dworski i miasteczkowy.

Lublin City-Tour proponuje zwiedzanie Lublina w elektrycznym busie. Informacje na temat mijanych atrakcji przekazywane są przez głośniki pojazdu. Wycieczka po głównych zabytkach miasta zajmuje około godziny

W mieście na każdym kroku spotkać można ciekawe polichromie zdobiące fasady kamienic, wnętrza kościołów i kaplic. Często opatrzone są wierszowanym komentarzem

Informacje praktyczne

Wygodny dojazd do Lublina zapewnia PKP. Warto zainteresować się promocją biletów „Taniomiastowych” – przykładowo przejazd Lublin-Warszawa pociągiem Intercity w takiej ofercie kosztuje 39 zł. Cena biletu z Rzeszowa do Lublina wynosi 29 zł.

Baza noclegowa w Lublinie jest bardzo bogata. Ceny pokojów 2-os. w hostelu na Starym Mieście zaczynają się od 50 zł za osobę. Warto sprawdzić oferty na portalach airbnb.com i booking.com, wynajęcie 4-osobowego apartamentu w centrum to około 150 zł.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Jedno z najbardziej romantycznych miasteczek w Polsce szczególnie pięknie wygląda w styczniu, gdy panuje w nim jeszcze świąteczny nastrój. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.