Reklama
  • Wtorek, 9 kwietnia 2013 (12:03)

    Łańcut zaprasza

Dwa wielkie rody – Lubomirscy i Potoccy – urządziły tu rezydencję, przy której bledną pałace Francji.

Dzieje Łańcuta sięgają roku 1349. Pierwszymi właścicielami miasta byli Pileccy. To ich rodzina wybudowała na wzgórzu zwanym Łysą Górą mały zamek. Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że tamta budowla dała początek słynnemu łańcuckiemu pałacowi. Zalążki znanej nie tylko w Polsce rezydencji dała najprawdopodobniej... wieża strażnicza.

Słynny pałac powstał w latach 1629-1642 jako palazzo in fortezza. Za przekształcenie obronnej rezydencji w zespół pałacowo-parkowy wdzięczność potomnych należy się Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej, po śmierci której posiadłość przeszła w ręce Potockich.

Reklama

Na przełomie XIX i XX w. w pałacu przeprowadzono gruntowną modernizację, po której stał się on jedną z najbardziej luksusowych rezydencji w Europie kontynentalnej. Ostatni z rezydujących na zamku ordynatów – Alfred III Potocki – w 1944 r. musiał opuścić Łańcut.

Dzięki swym dyplomatycznym zdolnościom, wyjeżdżając, bez większych przeszkód ze strony Niemców, wywiózł z zamku 11 wagonów najcenniejszych rzeczy...

Dziś pod osłoną nocy komnaty nawiedza duch Stanisława Stadnickiego, znanego jako Diabeł Łańcucki. Największego bodaj okrutnika, hultaja i warchoła dawnej Rzeczypospolitej. Powiadano o nim, że sprzedał duszę czartom, gdyż nie cofnął się przed żadnym gwałtem ani przestępstwem, a w torturach jakie zadawał ofiarom nie znał umiaru.

Nic dziwnego, że po śmierci nie zaznał spokoju i dziś jego udręczona dusza włóczy się po pałacowych wnętrzach. Są też tacy, którzy twierdzą, że zdarzyło im się na zamku spotkać zjawę Izabeli Lubomirskiej, zwaną również Błękitną Damą.

Ponoć nadal wzdycha do Stanisława Augusta Poniatowskiego, w którym była nieszczęśliwie zakochana, i którego nie pozwolono jej poślubić.

M&M Osip-Pokrywka

INFO Łańcut

Dojazd jest prosty Łańcut leży 18 km na wschód od Rzeszowa, przy trasie E40 prowadzącej do przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce. Dojeżdża tu kolej (kierunek Przemyśl) oraz komunikacja autobusowa.

Zwiedzanie zamku Adres: ul. Zamkowa 1 Godziny zwiedzania, podobnie jak ceny biletów, są bardzo zróżnicowane i ulegają zmianie.

Dlatego najlepiej odwiedzić przed podróżą stronę muzeum: www.zamek-lancut.pl; Kontakt tel: 17 225- -17-08

Synagoga: Adres: ul. Jana III Sobieskiego 16 Synagogę można zwiedzać codziennie od maja do września, poza sezonem należy się kontaktować z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, pod której pieczą znajduje się obiekt: www.fodz.pl;

Noclegi: W mieście funkcjonują trzy hotele. Najbardziej atrakcyjny lokalizacyjnie, ale drogi jest hotel działający przy Zamku. Znacznie bogatsza baza noclegowa – w nieodległym Rzeszowie.

Przewodniki

„Polska na weekend”, Wydawnictwo Pascal; Jeśli chcemy mieć tylko jeden przewodnik i nie potrzebujemy szczegółowych informacji.

„Łańcut i okolice”, autor: Zbigniew Trześniowski, Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, 27 zł

Internet – polecamy

www.zamek-lancut.pl/ (strona oficjalna) epodkarpacie.com

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Nad nasze morze jedźmy nie tylko na wakacyjny wypoczynek. Zimą Wybrzeże też ma swój urok, a nawet krótki wypad zawsze wyjdzie nam na zdrowie! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.