Reklama
  • Wtorek, 9 kwietnia 2013 (12:24)

    Kujawska Kłóbka zaprasza do skansenu

Ta kujawska wieś leży poza szlakami turystycznymi. Warto ją jednak odwiedzić, choćby dla skansenu.

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny należy do najmłodszych skansenów w Polsce. Chociaż powstał niedawno, w 1993 roku, to jego historia sięga początków XX wieku. Tak, to nie pomyłka. Jest on bowiem filią Mueum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, które powstało we Włocławku jeszcze pod zaborami, w 1909 roku.

W 2010 r. do skansenu włączono zespół pałacowo-ogrodowy Orpiszewskich. W ten sposób jego częścią stała się historia życia niezwykłej kobiety, Marii z Wodzińskich, malarki i muzy... narodowych wieszczów. Urodziła się w najsławniejszym kujawskim rodzie Wodzińskich. Jako nastolatka, po powstaniu listopadowym, przebywała z rodzicami w Genewie. Tam poznała wielu znanych Polaków. Wiemy, że zrobiła wrażenie na Juliuszu Słowackim.

Reklama

Poeta pisał o niej w listach do matki, wspólną podróż uwiecznił w poemacie „W Szwajcarii”, poświęcił Marii „genewski” wiersz „W sztambuchu Marii Wodzińskiej” (1835 r.). W tym samym roku w Dreźnie szesnastoletnia Maria spotkała Fryderyka Chopina. Rok później byli już zaręczeni. Jej rodzina nie godziła się jednak na ten związek. Pretekstem był zły stan zdrowia Fryderyka, faktycznie chodziło raczej o związek artysty z Georges Sand.

Zebrane listy do Marii Chopin opisał: moja bieda. Maria poślubiła Józefa Skarbka, ale związek był katastrofą i zakończył go rzadki w tamtych czasach rozwód. Z drugim mężem, Władysławem Orpiszewskim, przeżyła 33 lata. Bliska śmierci wyznała: „Wszyscy mniemają, żem powinna być dumna, że Słowacki i Chopin we mnie się kochali, a ja zawsze powtarzam, że z tego tylko dumna jestem, że taki człowiek jak mój mąż tak stale mnie kochał”.

Po jego śmierci osiadła u siostrzenicy w Kłóbce. Tam zmarła w 1896 roku i tam została pochowana. MR

INFO Kłóbka

Dojazd samochodem jest łatwy. Skansen znajduje się ok. 25 km od Włocławka w kierunku południowo-wschodnim, w Kłóbce.

Jest oddalony o około 3 km od drogi krajowej nr 1 Gdańsk– –Łódź. Jadąc z Włocławka jedynką na południe, mijamy zjazd autostrady A1 (tu się na razie kończy) i po ok. 4 km skręcamy w prawo.

Zjazd jest oznakowany. Zwiedzanie skansenu Do 30 kwietnia: codziennie oprócz poniedziałków (w ten dzień tradycyjnie nieczynne) – od 10 do 16.00;

od 1 maja do 31 października: codziennie (oprócz poniedziałków) – od 10 do 18.00. Kontakt, informacje Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce 87-831 Kłóbka, gmina Lubień Kujawski tel. 54 284-27-92 e-mail: skansen@muzeum.wloclawek.pl Bilety normalny – 10 zł; ulgowy – 6 zł; zorganizowane grupy szkolne – 4 zł od osoby; w piątki – wstęp wolny; w niedzielę wielkanocną i w Boże Ciało – nieczynne.

Przewodniki

http://visitkujawsko-pomorskie.pl Tym razem polecamy przewodnik internetowy, darmowy, z mapą atrakcji województwa kujawsko-pomorskiego (można pobrać jako pdf. Bogaty w aktualne informacje (na bieżąco aktualizowany).

Internet – polecamy

www.muzeum.wloclawek.pl/pl/infopage.php?id=10

Świat & Ludzie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.