Reklama
  • Czwartek, 12 stycznia 2017 (15:05)

    Kraśnik. Przydatne informacje

Miasto od lat słynie z produkcji wyjątkowych... cegieł. Kiedy odbudowywano zamek królewski w Warszawie, Kraśnik podarował na ten cel 50 tysięcy cegieł!

Przez stulecia miasteczko nosiło status prywatny, wchodząc w skład dóbr znamienitych magnackich rodów. Początkowo byli to Gorajscy, później Tęczyńscy, następnie Radziwiłłowie, aż w 1604 r. kupił Kraśnik Jan Zamojski.

Miasto słynie z produkcji wysokiej jakości... cegieł!

Reklama

Kraśnik leży w województwie lubelskim. Miejscowość jest oddalona o 50 km od Lublina w kierunku południowo-wschodnim. Jest to ważny węzeł komunikacyjny Polski południowo- wschodniej, gdzie krzyżują się dwie ważne drogi krajowe: nr 19 – łącząca Kuźnicę Białostocką przez Lublin z Rzeszowem oraz nr 74 łącząca Kielce z Zamościem.

Muzeum Ułanów

Muzeum 24 Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego – oddział Muzeum Regionalnego w Kraśniku mieści się przy ulicy Piłsudskiego 7, tel.: 81 884-50-31.

Do połowy przyszłego roku, na czas prowadzonego remontu, część ekspozycji przeniesiono do głównej siedziby muzeum regionalnego przy ulicy Piłsudskiego 2.

W zbiorach jest ponad 2 tysiące eksponatów i fotografii. Do najcenniejszych należą: kolekcja kilkudziesięciu oryginalnych mundurów wraz z oporządzeniem, odznaczenia oraz osobiste pamiątki żołnierzy pułku.

Zwiedzanie codziennie (poza poniedziałkami) w godz. 10-17. Bilety po 5 zł – normalne i 4 zł – ulgowe. Dla rowerzystów Przez Kraśnik prowadzi Centralny Szlak Rowerowy.

Polecamy malowniczy odcinek z Kraśnika do Szczebrzeszyna i Zwierzyńca. Miasteczko jest punktem końcowym innego szlaku rowerowego – z Kazimierza Dolnego.

Coś dla smakoszy - 4 km przed Kraśnikiem od strony Lublina jest Zajazd „Marta” (Pułankowice 5a, tel.: 81 821-15-80). Robert Makłowicz napisał kiedyś: „Marta ma najlepszą dziczyznę na świecie”.

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.