Reklama
  • Czwartek, 12 stycznia (15:05)

    Kraśnik. Przydatne informacje

Miasto od lat słynie z produkcji wyjątkowych... cegieł. Kiedy odbudowywano zamek królewski w Warszawie, Kraśnik podarował na ten cel 50 tysięcy cegieł!

Przez stulecia miasteczko nosiło status prywatny, wchodząc w skład dóbr znamienitych magnackich rodów. Początkowo byli to Gorajscy, później Tęczyńscy, następnie Radziwiłłowie, aż w 1604 r. kupił Kraśnik Jan Zamojski.

Miasto słynie z produkcji wysokiej jakości... cegieł!

Reklama

Kraśnik leży w województwie lubelskim. Miejscowość jest oddalona o 50 km od Lublina w kierunku południowo-wschodnim. Jest to ważny węzeł komunikacyjny Polski południowo- wschodniej, gdzie krzyżują się dwie ważne drogi krajowe: nr 19 – łącząca Kuźnicę Białostocką przez Lublin z Rzeszowem oraz nr 74 łącząca Kielce z Zamościem.

Muzeum Ułanów

Muzeum 24 Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego – oddział Muzeum Regionalnego w Kraśniku mieści się przy ulicy Piłsudskiego 7, tel.: 81 884-50-31.

Do połowy przyszłego roku, na czas prowadzonego remontu, część ekspozycji przeniesiono do głównej siedziby muzeum regionalnego przy ulicy Piłsudskiego 2.

W zbiorach jest ponad 2 tysiące eksponatów i fotografii. Do najcenniejszych należą: kolekcja kilkudziesięciu oryginalnych mundurów wraz z oporządzeniem, odznaczenia oraz osobiste pamiątki żołnierzy pułku.

Zwiedzanie codziennie (poza poniedziałkami) w godz. 10-17. Bilety po 5 zł – normalne i 4 zł – ulgowe. Dla rowerzystów Przez Kraśnik prowadzi Centralny Szlak Rowerowy.

Polecamy malowniczy odcinek z Kraśnika do Szczebrzeszyna i Zwierzyńca. Miasteczko jest punktem końcowym innego szlaku rowerowego – z Kazimierza Dolnego.

Coś dla smakoszy - 4 km przed Kraśnikiem od strony Lublina jest Zajazd „Marta” (Pułankowice 5a, tel.: 81 821-15-80). Robert Makłowicz napisał kiedyś: „Marta ma najlepszą dziczyznę na świecie”.

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Nad nasze morze jedźmy nie tylko na wakacyjny wypoczynek. Zimą Wybrzeże też ma swój urok, a nawet krótki wypad zawsze wyjdzie nam na zdrowie! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.