Reklama
  • Czwartek, 21 stycznia 2016 (13:00)

    Kotlina Jeleniogórska. Niezapomniany bal sylwestrowy w pałacu

Reklama

Gdyby zamarzył się nam bal w prawdziwym pałacu, obierzmy kierunek: Jelenia Góra! Najwięcej zamków i pałaców znajdziemy wcale nie nad Loarą. W Kotlinie Jeleniogórskiej jest ich ponad trzydzieści! Na przykład rezydencja w Mysłakowicach.

Już w XIX wieku była ulubioną siedzibą króla Prus Fryderyka Wilhelma III. W rezydencji w Karpnikach zamieszkał jego brat Wilhelm Pruski, a Wojanów był prezentem ślubnym dla królewskiej córki Luizy.

Pałac w Wojanowie zachwyca monumentalną architekturą, natomiast sąsiadujący z nim obiekt w Łomnicy ma doskonale odtworzone pałacowe otoczenie. Spośród dolnośląskich rezydencji wyróżnia się również pałac Paulinum na przedmieściach Jeleniej Góry. Położony na wzgórzu, otoczony starym parkiem jest wolny od miejskiego gwaru.

Stał się własnością jezuitów, dziś to jedyny pałac, w którym ocalały zabytkowe wnętrza. Odbywające się tu bale słyną z niepowtarzalnej atmosfery. Zatrzymując się w którymkolwiek z tutejszych hoteli, mamy dostęp do różnych atrakcji.

Specjalnością ośrodka Jelenia Struga w Kowarach jest na przykład... poranne brodzenie w lodowatym górskim strumieniu. Ponoć rewelacyjnie odmładza! W Paulinum zapraszają gości do groty solnej, a w Wojanowie na masaże (np. bambusem lub chińską bańką). Warto odwiedzić uzdrowisko Cieplice i ponapawać się widokiem na Karkonosze. Idealne po sylwestrowych szaleństwach!

Frykasy na stołach i fajerwerki

W menu balu sylwestrowego znajdują się specjalne dania. Z doskonałej kuchni słynie pałac w Staniszowie, a jego specjalnością jest stonsdorfer, czyli likier na bazie ziół i owoców leśnych, zbieranych w Karkonoszach. Pokaz fajerwerków odbywa się zawsze przed pałacem. Warto pamiętać o włożeniu ciepłych butów i płaszcza, bo pokazy trwają na tyle długo, że można porządnie zmarznąć.

Jak dojechać?

I W większości pałaców działają hotele czekające na świątecznych gości. Pobyt z balem sylwestrowym to wydatek ponad 1000 zł, ceny uczestnictwa w samym balu wynoszą od około 500 zł za parę. Wiele pałaców oferuje też różnorodne zabiegi spa. Noclegi w kwaterach agroturystycznych w czasie świąteczno-sylwestrowym kosztują od 50 zł od osoby.

Jak dojechać?

Jelenia Góra jest dobrze skomunikowana z Wrocławiem, skąd dojedziemy autobusem PKS (około 2 godzin) lub pociągiem (ponad 3 godziny). Połączenia kolejowe i autobusowe są też ze Zgorzelca, Lwówka Śląskiego, Szklarskiej Poręby oraz Kowar i Karpacza. Własnym samochodem dotrzemy do Jeleniej Góry, zjeżdżając z autostrady A4 na drogę E65.

Więcej na temat:bal | Bal

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.