Reklama
  • Poniedziałek, 6 marca (08:00)

    Kazimierz Dolny. Co warto zobaczyć?

Jedno z najbardziej romantycznych miasteczek w Polsce szczególnie pięknie wygląda w styczniu, gdy panuje w nim jeszcze świąteczny nastrój.

Najbardziej znanym symbolem Kazimierza są kogutki z drożdżowego ciasta. Dostaniemy je praktycznie wszędzie, a z ich powstaniem wiąże się legenda o mądrym kogucie, który wywiódł w pole samego diabła.

Latem gwarne, nawet irytujące, zimą może zachwycić każdego

Dawno temu w okolicy zamieszkał diabeł. Za dnia wodził mieszkańców na pokuszenie, wieczorami gotował kolację z porywanych z gospodarstw kogutów. Ostatni ocalały – widząc co się święci – dobrze się ukrył.

Reklama

Próżno szukał go czart, dzień cały stracił a w tym czasie zakonnicy zdążyli odnaleźć jego norę i ją poświęcić. Diabeł się wściekł i uciekł, a dumny kogut przedefilował przez miasteczko.

Tym co najbardziej urzeka w Kazimierzu Dolnym jest jego niebanalna architektura pięknie wkomponowana w przyrodę. Mimo upływu czasu panorama miasteczka i zamku wygląda dziś tak samo jak na akwarelach z początku XIX wieku. Pusto tu i cicho, śnieg skrzy się wokół, a na nielicznych przechodniów filozoficznie patrzy kundelek Werniks.

Czasem u jego stóp leży pętko kiełbasy... Po drugiej stronie rynku warto przystanąć przed fasadami renesansowych kamienic Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów. Zdobią je płaskorzeźby patronów dawnych właścicieli: świętego Mikołaja (biskupa) i św. Krzysztofa.

Odniesień do historii znajdziemy tu więcej, bo przecież miasteczko powstało na zlecenie króla Kazimierza Wielkiego. Jemu zawdzięcza też nazwę. W kultowym Kazimierzu są miejsca szczególnie kultowe.

Na przykład piekarnia Sarzyński.

Dostaniemy tu tradycyjne bułeczki – kogutki, podczas świąt sprzedawane także w wersji piernikowej. W ciszy słychać szmer Wisły. Czasem usłyszymy muzykę z organów fary.

Są uważane za najstarsze w Polsce! Najlepiej w Kazimierzu pozostać do zmroku. Gdy na choince rozbłysną światełka, rynek wygląda niczym ilustracja z baśni...

Informacje

Miasteczko znajduje się niedaleko drogi 824, ok. 14 km na południe od Puław. Najprościej jest dojechać tu własnym samochodem lub autobusem PKS z Puław.

Atrakcje. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest wejście na Górę Trzech Krzyży, skąd rozciąga się malowniczy widok okolicy. Po drodze mija się ruiny zamku powstałego na zlecenie króla Kazimierza Wielkiego i okrągłą basztę zwaną „Wieżą Łokietka”, która dzielnie się trzyma, choć jest najstarszą (siedemsetletnią!) budowlą miasteczka.

Zwiedzanie. Warto odwiedzić Muzeum Nadwiślańskie. Jego oddziałami są: Muzeum Sztuki Złotniczej (ul. Rynek 19), Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów (ul. Małachowskiego 19), Kamienica Celejowska (ul. Senatorska 11/13), Muzeum Przyrodnicze (w daw nym spichlerzu, ul. Puławska 54). Oddziały zimą (1 października-31 marca) są czynne: pon.-niedz. 9.00-16.00, latem 10.00-16.00.

Bilety od 6 zł normalny, 4 zł ulgo- wy, 14 zł rodzinny do 10 zł bilet normalny, 5 zł ulgowy, 20 zł rodzinny (w różnych oddziałach) . www.mnkd.pl, tel. 81 881-02-88.

Informacja turystyczna. Rynek 27, czynna codziennie 9-17.

Dla narciarzy. W okolicy działają stoki narciarskie: Stacja Kazimierz: 4 trasy zjazdowe – 110 m, 250 m, 470 m i 590 m oraz SnowPark i trasa saneczkowa; Stok Narciarski Parchatka 3 trasy: 100 m, i dwie po 420 m. Wyciągi w Rąblowie mają 4 trasy zjazdowe – 160 m, 180 m, 300 m i 420 m, SnowPark i ośla łączka.

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.