Reklama
  • Środa, 14 grudnia 2016 (13:00)

    Jaworki - polski cud na liście UNESCO

Pieniny mają wielu wielbicieli. Wiadomo: Trzy Korony, Sokolica, Dunajec, Szczawnica. My polecamy wizytę w wąwozie Homole.

Pieniny w sezonie są odwiedzane przez tłumy. Spotkamy je wszędzie – na tradycyjnym spływie przełomem Dunajca, wycieczce na słowacką stronę do Leśnej lub pod Trzema Koronami. Na odwiedzenie leżącego w Małych Pieninach Wąwozu Homole turystom często nie starcza czasu.

Tutaj nagrywano wiele scen kultowego serialu o Janosiku

Reklama

Sam rezerwat to niespełna kilometr pięknych wapiennych skał i krystalicznie czystej wody potoku Kamionka. Wycieczka, nawet ze zdobyciem szczytu Wysokiej, najwyższego szczytu Pienin, to nawet dla mieszczuchów wyprawa na pół dnia. Chyba że trafimy na piękną pogodę.

Wtedy z punktu widokowego Bukowinki mamy tak wspaniałą panoramę, że żal schodzić. Przed nami Beskid Sądecki i Gorce, za nami Wysoka. Słońce przygrzewa. I nagle wyrasta przede mną prawdziwy Janosik. Legenda słowackiego zbójnika jest związana właśnie z Jaworkami. W znanym serialu to tu nagrywano niektóre sceny.

Próżno jednak szukać groty, gdzie przekomarzali się Pyzdra z Kwiczołem. Te sceny odegrano w praskim studiu filmowym. Ale już pojedynek Janosika z Bardosem czy scenę egzekucji kręcono w Pieninach. Janosik (niezapomniany Marek Perepeczko) idzie na miejsce kaźni wśród owiec.

Dzisiaj przebrany za zbójnika juhas sprowadza owce na nowe pastwisko. Turyści robią sobie z nim zdjęcia.

Zbójnik jest udawany, ale autentyczne są oscypki wyrabiane w bacówce „U Wojtka” na skraju polany Bukowinki. Tradycyjnie owce spędzało się z gór pod koniec września, w okolicach świętego Michała. Przy sprzyjającej pogodzie można je wypasać nawet późną jesienią. Jest też czynna cały rok Owczarnia. To artystyczne przedsięwzięcie cieszące się niebywałą popularnością.

W starej owczarni w Jaworkach działa niezwykła scena muzyczna. Na niektóre koncerty goście przyjeżdżają specjalnie nawet z daleka.

Jaworki i Homole praktycznie

Jaworki leżą 7 km na wschód od centrum Szczawnicy. Dojedziemy tu przez cały dzień z centrum kurortu jednym z często kursujących busów różnych przewoźników. Trzeba tylko poprosić o zatrzymanie się na przystanku przy wąwozie Homole.

Noclegi. Zarówno w Jaworkach jak i pobliskiej Szczawnicy nie ma problemu z noclegami. Oferta jest bardzo bogata – od kwater prywatnych do pensjonatów i luksusowych hoteli. Za nocleg zapłacimy od 30 zł od osoby w kwaterach prywatnych.

Do wąwozu Homole wchodzimy bezpłatnie. W budce dawniej sprzedającej bilety wstępu możemy kupić dzisiaj wydawnictwa i pamiątki związane z Pieninami. Uwaga! Mimo, że to „tylko” wysokość 800 metrów, to warto mieć dobre turystyczne obuwie.

Kolejka linowa. Na Bukowinki prowadzi kolej krzesełkowa. Czynna jest niestety tylko latem w godzinach od 9 do 17. Za bilet w jedną stronę zapłacimy 7 zł, w obie – 12 zł. www.arenanarciarska.pl

Muzyczna Owczarnia tTo miejsce wyjątkowe, koniecznie trzeba je odwiedzić. Poza sezonem koncerty w Muzycznej Owczarni odbywają się najczęściej w weekendy, choć nierzadko artyści występują także w czwartki. Aktualne informacje o koncertach znajdziemy na stronie internetowej: www.muzycznaowczarnia.pl

Mieczysław Pawłowicz

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.