Reklama
  • Czwartek, 5 stycznia 2017 (13:05)

    Jak Poznań świętuje św. Marcina

Reklama

Poznaniacy 11 listopada obchodzą nie tylko Święto Niepodległości, ale przede wszystkim wspominają patrona miasta, świętego Marcina. I bardzo hucznie obchodzą imieniny głównej ulicy grodu, która została nazwana na jego cześć.

Impreza rozpoczyna się zaraz po odpustowej sumie w kościele pod wezwaniem świętego. Kolorowy pochód grup rekonstrukcyjnych, orkiestr, szczudlarzy i uczniów prowadzi specjalnie wybrany na tę okazję w castingu poznaniak.

Jedzie na białym koniu w stroju rzymskiego legionisty i przy zamku cesarskim otrzymuje z rąk prezydenta Poznania klucz do bram miasta. Od tej pory zabawa rusza na całego.

Na placu Wolności rekonstruktorzy odtwarzają ważne momenty z historii Wielkopolskiej Brygady Kawalerii. Z kolei na ustawionej przed zamkiem scenie grają zaproszone zespoły i muzycy. A na ulicy trwa kiermasz, na którym sprzedawane są słynne świętomarcińskie rogale. Kolejki po ten rarytas ustawiają się większe niż po pączki w tłusty czwartek.

Nie jest tajemnicą, że 11 listopada sprzedaje się tylko w Poznaniu średnio 250 ton tych przepysznych ciastek. Zajadają się nimi mieszkańcy miasta i turyści, którzy tego dnia licznie przyjeżdżają do stolicy Wielkopolski.

Idealny rogal ma kształt półksiężyca lub podkowy posmarowanych lukrem i posypanych siekanymi orzechami. Wykonany jest ze składającego się z 81 warstw ciasta półfrancuskiego i nadziany masą z białego maku oraz bakalii.

Legenda głosi, że pod koniec XIX wieku cukiernik Józef Melzer, na prośbę proboszcza parafii św. Marcina ks. Jana Lewickiego, 11 listopada upiekł rogale i rozdawał je biednym. Od tamtej pory poznańscy cukiernicy co roku podtrzymują tradycję i pieką tyle rogali, żeby każdy mógł się najeść do syta.

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.