Reklama
  • Czwartek, 11 lutego 2016 (13:00)

    Haczów - wieś z bezcennym kościołem

Ta wieś na wschód od Krosna w 2003 roku stała się słynna w świecie. A to dzięki pięknemu kościołowi Wniebowzięcia NMP.

Haczowski kościół znalazł się na bardzo prestiżowej liście UNESCO w doborowym towarzystwie, razem z zabytkowymi drewnianymi kościołami Małopolski. Wybór to nieprzypadkowy, bo sam „dzierży” kilka rekordów...

Otóż powstała w XIV wieku świątynia jest prawdopodobnie najstarszym drewnianym kościołem zrębowym w Polsce i największym drewnianym kościołem gotyckim na świecie.

Reklama

Na pierwszy rzut oka trudno to dostrzec, bo górująca nad nim wieża oraz okalające go soboty (niskie podcienia na słupach, z jednospadowym dachem) są dużo młodsze, pochodzą z XVII stulecia i reprezentują styl barokowy.

Reszta budowli jest jednak taka jak niemal 600 lat temu. Kościół pięknie wtapia się w wyjątkowy krajobraz tych okolic, ale prawdziwy zachwyt wywołuje dopiero jego wnętrze. Ołtarz główny, najbardziej okazała część jego wyposażenia, pochodzi z czasów przebudowy świątyni, czyli z XVII wieku.

Jednak zachowało się także wyposażenie oryginalne

Te najstarsze i najcenniejsze zabytki to wspaniała piętnastowieczna (z początku wieku) pieta, malowane krzyże z tego samego okresu i młodsza o sto lat kamienna chrzcielnica. Koniecznie trzeba przyjrzeć się drzwiom. Metalowe gotyckie okucia są przykładem wysokiej klasy rzemiosła.

Z końca XV wieku pochodzi zachwycająca polichromia. Próżno szukać takiej w Europie. Ta z Haczowa jest najstarsza i, moim zdaniem, najpiękniejsza. Odkryto ją podczas prac konserwatorskich całkiem niedawno, w połowie lat 50. XX wieku. Wróćmy jednak do piety.

Figura Matki Boskiej Bolesnej słynie z cudów. Miejscowi modlą się do niej od wieków i mówią, że „przyszła wodą”, podczas powodzi rzeki Wisłok. Zatrzymała się u stóp starego kościoła.

Mówią, że wybrała ich, by otaczać Haczów opieką. Umieścili ją zatem w nowej świątyni, skąd czuwa nad haczowianami. Od 2003 roku, dzięki UNESCO, wie o niej cały świat.

MR

Przewodniki

„Podkarpackie. Od Kotliny Sandomierskiej po Bieszczady”, M&M Osip-Pokrywka, wydawnictwo PROT; Interesujący, bogato ilustrowany przewodnik po regionie autorstwa naszych stałych współpracowników.

www.podkarpackie.travel.pl – trasy, noclegi, agroturystyka

Haczów - informacje praktyczne

Dojazd jest łatwy. Mimo że Haczów leży „na końcu świata”, to znajdziemy go bez problemu. Najbliższą dużą miejscowością jest Rzeszów (oddalony o 57 km). Dojedziemy stamtąd międzynarodową drogą E371 w kierunku granicy ze Słowacją. Zjeżdżamy z niej w Jabłonicy Polskiej. Drogowskaz wskazuje Haczów.

Musimy dojechać do ronda w centrum wsi i skręcić w pierwszą ulicę w prawo lub wcześniej, zaraz za mostem na Wisłoku, przy delikatesach. Z tej drugiej drogi zobaczymy kościół na wprost (ok. 250 m od skrętu).

Co zobaczyć Kościół jest najcenniejszym zabytkiem, jedynym wartym zobaczenia, choć znajduje się tu też kaplica z 1820 r., podworski park i klasycystyczne nagrobki podkomorzego Adama Rosnowskiego i jego żony, ale to dla amatorów.

Co w pobliżu? Warto zajrzeć do Komborni. Jest tam kapliczka konfederacka. To właśnie stamtąd św. Jan z Dukli miał unieść się do Lwowa. Przy kapliczce znajduje się cudowne źródełko, którego woda uzdrawia.

Świat & Ludzie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.