Reklama
  • Czwartek, 3 marca 2016 (13:05)

    Gdzie w Polsce na wody termalne?

Baseny termalne kuszą wysoką temperaturą, właściwościami leczniczymi i świetną formą wypoczynku. Tu najlepiej rozgrzejesz się zimą.

Do wód, Panie i Panowie! Termy to obiekty sportowo-rekreacyjne i prawdziwe parki rozrywki dla całej rodziny. Każdy tu znajdzie coś, co poprawi mu samopoczucie, świetnie zadziała na organizm i jeszcze dobrze wpłynie na sylwetkę. Zanim wybierzesz się do term, zapoznaj się z ich właściwościami, by kąpiel jak najlepiej odpowiadała Twoim potrzebom.

Dla zdrowia i relaksu

Reklama

Oprócz basenów z leczniczą wodą (więcej o ich właściwościach piszemy na następnych stronach), warto odkryć dobroczynne działanie saun.

Sauna fińska – to rodzaj sauny suchej o względnie niskiej wilgotności powietrza. Panuje w niej temperatura 96-100°C.

Pobyt w takim miejscu ma działanie regenerujące, rozgrzewające i wzmacniające. Wizyty w saunie fińskiej zaleca się głównie osobom chcącym zahartować organizm. Seans nie powinien trwać dłużej niż 8-15 minut.

Sauna solankowa – tu wilgotność powietrza waha się w granicach 60-80%, temperatura wynosi 30-40°C. Dzięki ciepłemu, wilgotnemu powietrzu oraz inhalacji solankowej wizyty w saunie korzystnie wpływają na drożność dróg oddechowych. Skóra po seansie 12-20 minutowym staje się gładka i nawilżona.

Biosauna – to odmiana sauny fińskiej z niższą temperaturą (65°C) i większą wilgotnością powietrza (35%). Korzystnie wpływa na układ nerwowy. Biosauna ma też dobroczynny wpływ na osoby z nadciśnieniem oraz nadwrażliwością naczynek krwionośnych.

Łaźnia parowa – wysoka wilgotność powietrza (90-100%) i niewysoka temperatura (40-45°C) w łaźni powoduje szybsze oczyszczanie organizmu, pobudzenie krążenia, a także lepsze wchłanianie kosmetyków pielęgnacyjnych.

Termy Maltańskie

Są położone nad samym Jeziorem Maltańskim, niecałe 3 kilometry od Starego Rynku w Poznaniu. Ten olbrzymi kompleks jest podzielony na dwie części: sportową i re kreacyjną. W skład tej pierwszej wchodzi m.in. basen olimpijski z przesuwanym pomostem.

W ollbrzymim aquaparku znajduje się wszystko, co jest potrzebne do wypoczynku. Ale jeśli zrobi Ci się za gorąco, możesz wskoczyć do groty śnieżnej. Pobyt w niej stymuluje układ krążenia i wzmacnia odporność.

Informator

Wizytę w termach warto połączyć z wypoczynkiem w pobliżu takiego obiektu.

ZAKOPANE Dojedziesz tu pociągiem, autobusem czy busem.

BIAŁKA TARZAŃSKA Leży na trasie w kierunku przejścia granicznego na Łysej Polanie, a Terma Bania znajduje się na prawo od głównej drogi, ok. 20 km od Zakopanego – stąd kursują już autobusy do Białki.

TERMY MALTAŃSKIE Czyli wybierz się na wycieczkę do Poznania. Z dotarciem do tego miasta nie będzie problemu.

CIEPLICE-ZDRÓJ Znajdują się na terenie Jeleniej Góry. Dojedziesz tu pociągiem lub autobusem.

LĄDEK-ZDRÓJ Położony jest w powiecie kłodzkim. Dojedziesz tam pociągiem lub autobusem.

Basen w sanatorium

Termy w Lądku to miejsce dla osób ceniących spokój i zalety SPA. Piękny, okrągły basen, przykryty neobarokową kopułą mieści się w uzdrowisku „Zdrój Wojciech”, w obiekcie, który został wybudowany w XVII wieku bezpośrednio nad gorącym i bijącym do dziś źródłem wody mineralnej.

W słabo zmineralizowanej wodzie radoczynnej leczy się dolegliwości reumatyczne, ortopedyczne i neurologiczne. Zawarty w wodzie radon zwiększa także wydzielanie hormonów płciowych, dlatego uzdrowisko oferuje kuracje skuteczne w andropauzie oraz menopauzie. Poza tym kuracjusze mogą korzystać z pijalni wód i zabiegów SPA.

Termy Bania

Jeśli chcesz tu łatwo trafić, szukaj dużego obiektu narciarskiego Kotelnica Białczańska – nasz punkt docelowy znajduje się tuż obok. Wewnętrzne i zewnętrzne baseny Termy Bania są wypełnione wodą termalną, która zawiera m.in. potas, wapń czy magnez.

Tak jak inne termy, tak i te w Białce są podzielone na określone strefy: głośną (strefę zabawy) oraz cichą (strefę relaksu) i saunarium, gdzie do dyspozycji są różne rodzaje saun. Wszystko po to, by każdy mógł zrelaksować się tak, jak lubi.

A jeśli chcesz zafundować wspaniałą roz- rywkę dzieciom, w strefie zabawy na pewno im się spodoba. Zjeżdżalnie zewnętrzne o łącznej długości blisko 300 m to wielka frajda dla całej rodziny. Spokój, ciszę i relaks znajdziesz w strefie cichej. Do Twojej dyspozycji są trzy baseny z wodą termalną o różnych właściwościach leczniczych.

Termy Cieplickie

Wyjątkowość term położonych w uzdrowiskowym centrum Jeleniej Góry – Cieplicach polega na tym, że wykorzystują wody termalne o niespotykanym w skali europejskiej składzie chemicznym i temperaturze, co ma nieoceniony wpływ na regenerację całego organizmu.

Całoroczny Basen Termalny – Południowy składa się z dwóch niecek: wewnętrznej i zewnętrznej. To dopiero jest frajda, gdy kąpiesz się w parującej wodzie pod gołym niebem. A może wolisz strefę SPA? Tu czekają na Ciebie sauna fińska i… śnieżna grota.

Aqua Park Zakopane

Ten położony w centrum Zakopanego (niestety może być problem z parkowaniem samochodu) obiekt w swoim kompleksie oferuje m.in. zewnętrzny basen geotermalny o temperaturze wody 32°C z widokiem na Giewont i Tatry Zachodnie.

Poza tym znajdują się tu 3 kryte baseny, 5 zjeżdżalni, jacuzzi, Dzika Rzeka, której nurt przypomina górską rzekę, oraz kilka saun. Nie jeździsz na nartach, za to lubisz gimnastykę w wodzie? W miejsco- wym Fitness Clubie możesz uczestniczyć w ćwiczeniach w wodzie, takich jak aqua aerobik. Dorosła osoba za wstęp do Aqua Parku na godzinę zapłaci 20 zł, a na cały 65 zł.

Tele Tydzień
Więcej na temat:baseny | na | tu | Basen | basen | Basen | Dzika rzeka | baseny termalne | spa | Zakopane | sauna | za | Aqua | Malta

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.