Reklama
  • Wtorek, 29 listopada 2016 (13:05)

    Ciekawe ogrody zoologiczne w Polsce

Przechadzając się między wybiegami, mamy okazję podziwiać zwierzęta, które niekiedy trudno już znaleźć w środowisku naturalnym. Można wyobrazić sobie, że jest się gdzieś na sawannie, a to wszystko w środku miasta!

Reklama

Zanim zacznie się zima, spędzajmy każdą wolną chwilę z rodziną na świeżym powietrzu. Dobrym pomysłem na weekendowe spacery jest ogród zoologiczny.

Najstarsze zwierzyńce

Zoo, o jakich piszemy, to także najciekawsze miejsca miast, w których się znajdują. Jednym z nich jest Ogród Zoologiczny we Wrocławiu. To najstarszy na terenach Polski zwierzyniec, założony w 1865 r. Ma też najwięcej podopiecznych, bo aż 10,5 tysiąca!

Telewidzowie na pewno pamiętają, jak z wielką miłością opowiadali o nich Hanna i Antoni Gucwińscy w programie „Z kamerą wśród zwierząt”. Dziś ogród przyciąga wyjątkowym obiektem – Afrykarium, prezentującym różne ekosystemy wodne związane z Czarnym Lądem.

Natomiast jedynym nieprzerwanie działającym polskim ogrodem zoologicznym jest ten w Poznaniu (od 1874 r.). Ma dwie części – Nowe oraz Stare Zoo. Drugi to za bytek i wstęp jest bezpłatny.

Dodatkowe atrakcje

Co znajdziemy w innych zwierzyńcach? Na pewno warto odwiedzić zoo Wybrzeża w Gdańsku-Oliwie. Ma największą powierzchnię – 123 ha, więc każdy znajdzie ulubione miejsce na spacer.

Kto odwiedzi Zamość, niedaleko renesansowego rynku natrafi na piękny zwierzyniec. Czeka go tam rzadki w Europie łaskun chiński oraz bogata część botaniczna.

Miejskie zoo w Łodzi ma natomiast jako jedyne w Polsce zagrożone wyginięciem lwy azjatyckie, znane jest też z wyjątkowych „opraw” świątecznych dla zwierząt.

Odwiedzając Ogród Zoologiczny w Warszawie, przyjdź do niego w porze karmienia (sprawdź na stronie godziny), bo to świetna atrakcja!

WBS

Informator

Do każdego zoo można łatwo dostać się komunikacją miejską lub spacerem.

Praktyczne informacje:

• Pamiętaj, że nie wolno dokarmiać samemu żadnego zwierzątka. Jeśli chcesz pomóc, zadzwoń wcześniej do ogrodu zoologicznego, czy nie potrzebują przysmaków – np. żołędzi lub orzechów włoskich.

Niektóre zoo w zamian za ich przyniesienie oferują bezpłatne wejście, ale najpierw sprawdź to na stronie internetowej danego ogrodu.

• Dzieci nie mogą same chodzić do ogrodu zoologicznego. Rodzice nie powinni także stawiać maluchów na barierkach, gdyż grozi to wypadkiem.

• Ceny oraz godziny otwarcia zależą od każdego zwierzyńca. W większości istnieje możliwość zakupu biletów przez interenet. Niektóre obiekty mogą być dodatkowo płatne lub pracować w innych godzinach, niż całe zoo.

Sprawdź te informacje na stronach: zoo.wroclaw.pl, afrykarium.com.pl, zoo.poznan.pl, zoo.gda.pl, zoo.zamosc.pl, zoo.lodz.pl, zoo.waw.pl

Tele Tydzień

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.