Reklama
  • Wtorek, 29 listopada 2016 (13:05)

    Ciekawe ogrody zoologiczne w Polsce

Przechadzając się między wybiegami, mamy okazję podziwiać zwierzęta, które niekiedy trudno już znaleźć w środowisku naturalnym. Można wyobrazić sobie, że jest się gdzieś na sawannie, a to wszystko w środku miasta!

Reklama

Zanim zacznie się zima, spędzajmy każdą wolną chwilę z rodziną na świeżym powietrzu. Dobrym pomysłem na weekendowe spacery jest ogród zoologiczny.

Najstarsze zwierzyńce

Zoo, o jakich piszemy, to także najciekawsze miejsca miast, w których się znajdują. Jednym z nich jest Ogród Zoologiczny we Wrocławiu. To najstarszy na terenach Polski zwierzyniec, założony w 1865 r. Ma też najwięcej podopiecznych, bo aż 10,5 tysiąca!

Telewidzowie na pewno pamiętają, jak z wielką miłością opowiadali o nich Hanna i Antoni Gucwińscy w programie „Z kamerą wśród zwierząt”. Dziś ogród przyciąga wyjątkowym obiektem – Afrykarium, prezentującym różne ekosystemy wodne związane z Czarnym Lądem.

Natomiast jedynym nieprzerwanie działającym polskim ogrodem zoologicznym jest ten w Poznaniu (od 1874 r.). Ma dwie części – Nowe oraz Stare Zoo. Drugi to za bytek i wstęp jest bezpłatny.

Dodatkowe atrakcje

Co znajdziemy w innych zwierzyńcach? Na pewno warto odwiedzić zoo Wybrzeża w Gdańsku-Oliwie. Ma największą powierzchnię – 123 ha, więc każdy znajdzie ulubione miejsce na spacer.

Kto odwiedzi Zamość, niedaleko renesansowego rynku natrafi na piękny zwierzyniec. Czeka go tam rzadki w Europie łaskun chiński oraz bogata część botaniczna.

Miejskie zoo w Łodzi ma natomiast jako jedyne w Polsce zagrożone wyginięciem lwy azjatyckie, znane jest też z wyjątkowych „opraw” świątecznych dla zwierząt.

Odwiedzając Ogród Zoologiczny w Warszawie, przyjdź do niego w porze karmienia (sprawdź na stronie godziny), bo to świetna atrakcja!

WBS

Informator

Do każdego zoo można łatwo dostać się komunikacją miejską lub spacerem.

Praktyczne informacje:

• Pamiętaj, że nie wolno dokarmiać samemu żadnego zwierzątka. Jeśli chcesz pomóc, zadzwoń wcześniej do ogrodu zoologicznego, czy nie potrzebują przysmaków – np. żołędzi lub orzechów włoskich.

Niektóre zoo w zamian za ich przyniesienie oferują bezpłatne wejście, ale najpierw sprawdź to na stronie internetowej danego ogrodu.

• Dzieci nie mogą same chodzić do ogrodu zoologicznego. Rodzice nie powinni także stawiać maluchów na barierkach, gdyż grozi to wypadkiem.

• Ceny oraz godziny otwarcia zależą od każdego zwierzyńca. W większości istnieje możliwość zakupu biletów przez interenet. Niektóre obiekty mogą być dodatkowo płatne lub pracować w innych godzinach, niż całe zoo.

Sprawdź te informacje na stronach: zoo.wroclaw.pl, afrykarium.com.pl, zoo.poznan.pl, zoo.gda.pl, zoo.zamosc.pl, zoo.lodz.pl, zoo.waw.pl

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Jako letnisko zdobyło popularność w latach 20-tych XX wieku. Turystów zawsze przyciągały spokój, cisza i niezwykle malownicze położenie u zbiegu dolin Popradu i Roztoki. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.