Reklama
  • Czwartek, 11 lutego 2016 (15:05)

    Ciekawe muzea w Polsce

Reklama

Ćmielów - Muzeum Porcelany

Funkcjonuje na terenie Fabryki Porcelany AS Ćmielów. Można tu obejrzeć halę fabryczną z piecem garncarskim i piękne porcelanowe rzeźby.

Muzeum w Ćmielowie wybrano jednym z nowych 7 cudów Polski! Wyjątkowa atrakcja Placówka oferuje uczestnictwo w warsztatach ceramicznych.

Dzieci są zachwycone, gdy mogą ulepić i ozdobić własną figurkę.

Ciekawostki o porcelanowych tajemnicach: turystyka.cmielow.com.pl

Gdańsk, Jarosławiec, Kraków - Muzeum bursztynu

Polska słynie z bursztynu, więc mamy więcej niż jedno jego muzeum. W każdym znajdują się piękne bryły bursztynu oraz niezwykłe inkluzje (okazy z zatopionymi w bursztynie roślinami lub owadami).

Wyjątkowa atrakcja Muzeum w Gdańsku słynie z tego, że jest w posiadaniu największej bryły bursztynu w Polsce, ważącej 3 kg i 25 dag!

Niewiele mniejsza jest w Jarosławcu, ok. 3 kg.

Więcej informacji o muzeach: – w Gdańsku na stronie: www.mhmg.pl – w Jarsoławcu: www.muzeumbursztynu.pl – w Krakowie: www.ambermuseum.eu

Wieś Gwizdały, powiat węgrowski - muzeum gwizdka

Znajduje się ok. 70 km od Warszawy, a pow- stało ze zbiorów prywatnego kolekcjonera: Witolda Tchórzewskiego, lekarza z Warszawy. Przekazał szkole w Gwizdałach k. Łochowa swą kolekcję: gwizdki blaszane, drewniane, milicyjne, od czajników, flety, okarynę.

W muzeum znajduje się gwizdek abory geński z Australi, a najstarszy eksponat ma ponad 400 lat! Muzeum organizuje warsztaty garncarsko-ceramiczne. Kontakt: www.muzeum-gwizdka.pl

Bydgoszcz - Muzeum Mydła i Historii Brudu

Już sama nazwa muzeum zadziwia. Ale na pewno nie będziemy zawiedzeni: dowiemy się tu mnóstwa ciekawostek – jak powsta wały pierwsze mydła i łaźnie. A każdy wyjdzie stąd z pachnącą kostką...

Wyjątkowa Atrakcja: Można się nauczyć, jak prać.. na tarze! A podczas specjalnych warsztatów organizowanych przez muzeum można zaprojektować własne mydełko.

Warszawa - Muzeum PRL-u

Znajduje się na warszawskiej Pradze, w dawnych halach zakładów optycznych PZO. Nazywane bywa też... „czarem PRL”. Wypełnione jest pamiątkami z tamtej epoki. Starszym zwiedzającym łezka w oku się zakręci, gdy będą oglądać te eksponaty, a młodzi pewnie będą przecierać oczy ze zdziwienia!

W muzeum jest sklep z pamiątkami retro. Wyjątkowa atrakcja Muzeum proponuje rajd po Warszawie starą nysą z lat 60-tych, połączony ze zwiedzaniem historycznych miejsc, które przypominają minioną epokę – Pałacu Kultury i Nauki, Placu Defilad. Pełna oferta muzeum i ceny biletów na stronie internetowej: adventurewarsaw.pl/muzeum-prl

Otrębusy koło Warszawy - Muzeum Motoryzacji

Wszystko zaczęło się, gdy na początku lat 70-tych, podczas akcji „Posesja”, ludzie czyścili swoje podwórka ze starych pojazdów. Pasjonaci zaczęli je zbierać i tak powstawała okazała kolekcja, a wkrótce całe muzeum – otwarte oficjalnie w 1995 r.

Wyjątkowa atrakcja: Muzeum organizuje imprezy... w zabytkowych autobusach, a także wycieczki po Warszawie syrenkami, trabantami i autobusami „ogórkami”. Kontakt do muzeum: www.muzeum-motoryzacji.com.pl

Gdynia - Muzeum Emigracji

To jedyne takie miejsce w Polsce, które ukazuje historię emigracji z dawnych ziem polskich. Opowiada o milionach ludzi, którzy opuszczali kraj w poszukiwaniu lepszego życia, marzeń, wolności! Znajduje się w miejscu symbolicznym – przy Dworcu Morskim w Gdyni.

Wyjątkowa atrakcja: Wśród zbiorów muzeum znajdują się m.in. eksponaty ze słynnego polskiego transatlantyka – statku „Batory”: dokumenty załóg, paszporty, bilety, a nawet menu z restauracji.

Warto wspomnieć także o kolekcji 38 „Madonn Emigracyjnych” przekazanych przez Jerzego Jakubowa, który przez lata zbierał wizerunki madonn towarzyszących polskim rodzinom poza granicami Polski.

Lubomierz - Muzeum Kargula i Pawlaka

Zlokalizowane jest na lubomierskim rynku, na parterze jednego z najstarszych budynków w mieście, w Domu Płócienników, przy... ul. Wacława Kowalskiego 1, Dlaczego właśnie w Lubomierzu? Bo tu wychodziła gazeta „Sami swoi”, i jej redaktorzy zaczęli gromadzić pamiątki związane z ukochaną przez Polaków komedią, przede wszystkim rekwizyty wykorzystane przy kręceniu filmu.

Wyjątkowa atrakcja: Wśród niezwykłych zbiorów są m.in.: karabin, z którego wylatuje zamek, granat do świątecznego ubrania i fragment płotu, przy którym kłócili się bohaterowie.

Więcej informacji i ciekawostek na stronie: www.okislubomierz.pl

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:muzeum | kontakt | Kontakt

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.