Reklama
  • Piątek, 28 października 2016 (14:00)

    Ciekawe miejsca w Bydgoszczy

Serce Bydgoszczy leży nad Brdą. Miasto zawdzięcza rzece swoje powstanie i rozwój. Nabrzeża tworzą niezwykły miejski pejzaż, w którym woda odgrywa najważniejszą rolę.

Reklama

Miasto jest pocięte siecią rzek i kanałów. Niegdyś broniły one dostępu do nieistniejących już murów i zamku bydgoskiego. Nad brzegami znajdował się port, przez który przepływały statki do Gdańska.

Żeglarze i marynarze z Bydgoszczy cieszyli się specjalnymi przywilejami nadawanymi przez królów Polski. Nad rzeką znajdowały się młyny i mennica, w której bito królewskie monety.

Tędy prowadzi jedna z głównych europejskich śródlądowych dróg wodnych, dzięki której można dotrzeć z Kanału La Manche do Kłajpedy nad Bałtykiem.

Na nabrzeżach Starego Portu wznoszą się zabytkowe spichrze ryglowe z końca XVIII wieku i nawiązujące do portowej architektury nowoczesne biurowce. Pomiędzy nimi znajduje się eklektyczny pałacyk Loyda a po przeciwnej stronie neogotycki gmach poczty.

Nad wodą – symbol miasta – przechodzący na linie akrobata. Na Wyspie Młyńskiej, w dawnych magazynach i spichlerzach, mieści się zespół Muzeum Okręgowego. W sąsiedztwie potężnego zespołu Młynów Rothera znajduje się przystań wioślarska i nowoczesna marina.

Stare Miasto ze Starym Rynkiem i otaczającymi go uliczkami leży na prawym brzegu Brdy. Olśniewa secesyjną i klasycystyczną zabudową, pośród której wznosi się gotycka katedra św. Marcina i Mikołaja z 1502 roku. Ulica Długa, pełna sklepików i kawiarni, przecina historyczne centrum z zachodu na wschód. Pieszy trakt został wzbogacony o Bydgoską Aleję Autografów.

Po przeciwnej stronie Brdy leży część Śródmieścia, jaka rozwinęła się w XIX wieku. Jej osią jest reprezentacyjna ulica Gdańska, którą od strony Starego Miasta otwiera gotycko-renesansowy kościół Klarysek pw. Wniebowzięcia NMP.

Reszta zabudowy powstała w okresie eklektyzmu i secesji. Atrakcje Bydgoszczy najprzyjemniej podziwiać z pokładu tramwaju wodnego.

Darek Jędrzejewski

Ciekawe miejsca

W Bydgoszczy mamy możliwość spotkania Pana Twardowskiego, który według legendy był gościem burmistrza. Postać czarnoksiężnika ukazuje się w oknie facjatki kamienicy pod numerem 15 na Starym Rynku o 13.13 lub 21.13.

Centralną przystanią dla trzech linii tramwaju wodnego: Słonecznej, Staromiejskiej i Wschodniej jest Rybi Rynek. Bilet normalny: 5-8 zł, ulgowy: 2,5-4 zł.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego ma sześć oddziałów w różnych częściach miasta, należą do niego także zabytkowe spichrze. Bilety: 5 zł indywidualny do każdego z oddziałów, 12 zł bilet zbiorczy oraz 12 zł osobny bilet do nowootwartego Exploseum.

Noclegi

W Bydgoszczy najpiękniejsze miejsca noclegowe znajdują się na Starym Mieście i w pobliżu nabrzeży. Nad Brdą jest np. hotel Słoneczny Młyn w przebudowanym XIX-wiecznym młynie, ul. Jagiellońska 96, tel: 52 561 31 00, e-mail: hotel@sloneczny.eu.

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.