Reklama
  • Piątek, 25 listopada 2016 (08:05)

    Babia Góra. Kapryśna Matka Niepogód

Na szlakach nie ma tłumów, a piękne widoki wynagradzają trudy podejścia. Aura jest tu zmienna, jednak nawet w deszczowe dni nie będziemy się nudzić, zwiedzając Centrum Górskie Korony Ziemi w Zawoi.

Reklama

Wszyscy wiemy, że pogoda w górach szybko się zmienia. Jednak wokół Babiej Góry mikroklimat jest tak specyficzny, że jednego dnia możemy kilka razy zakładać i zdejmować kurtkę od deszczu. Ale jeśli dane nam będzie doświadczyć dobrej pogody, trud zdobycia najwyższego – poza Tatrami – szczytu Polski, wynagrodzą wspaniałe widoki. Także na same Tatry majaczące na horyzoncie.

Wejście na Babią Górę może być także namiastką alpinizmu. Ruszając w górę żółtym szlakiem, przez Perć Akademików, spotkamy na drodze małe utrudnienia. Kilka wyżłobionych i śliskich od wody głazów oraz niewielką, ośmiometrową ściankę. I chociaż najtrudniejsze miejsca są tu zabezpieczone łańcuchami, a klamry tworzą prawie naturalną drabinę, to jeśli mamy lęk wysokości, wejdźmy na szczyt inną drogą. Widoki także będą zachwycające.

Mało znana, ale równie piękna, jest panorama rozciągająca się z leżącego nieco na północ schroniska na Hali Krupowej. Znajduje się ona już poza granicami parku narodowego, więc na drodze spotkać możemy rowerzystów, a na pastwiskach owce. Przy niesprzyjającej pogodzie lepiej nie wychodzić powyżej górnej granicy lasu.

Warto za to poświęcić nieco czasu na zwiedzenie Zawoi położonej u podnóża Babiej Góry. Miłośnicy gór nie mogą ominąć Centrum Górskiego Korony Ziemi. W kilku salach poznamy historię zdobycia najwyższych szczytów naszej planety. Najbardziej efektowne są modele Mount Everestu czy Kilimandżaro.

Sami możemy też się zabawić w multimedialną wyprawę lub poćwiczyć w pobliskim parku linowym wspinanie albo spacer w koronie... tym razem drzew.

Wizyta na Babiej Górze działa na wyobraźnię, a niejeden turysta po jej zdobyciu zapragnął ruszyć na kolejne szczyty.

Mieczysław Pawłowicz

Ciekawe miejsca : Centrum Górskie Korona Ziemi to jedyne w swoim rodzaju muzeum łączące wiedzę o najwyższych szczytach kontynentów (plus Babia Góra oczywiście) z zabawą, dzięki której wiedza ta staje się bardziej przyswajalna. Centrum znajduje się w Zawoi. Wejścia z przewodnikiem o 10.30, 12.00, 13.30, 15 i 16.30. Ceny biletów zaczynają się od 21 zł (ulgowe) i 25 zł (normalne).

Obok Centrum znajdziemy Edukacyjny Park Linowy „Las Przygód”. Ceny atrakcji od 8 zł (ulgowy) i 10 zł (normalny). www.centrumgorskie.pl

Noclegi : Dobrą bazą noclegową jest Zawoja, gdzie znajdziemy zarówno pensjonaty, jak i kwatery prywatne. W górach przenocujemy na Markowych Szczawinach. Tamtejsze schronisko PTTK oferuje noclegi już od 31 zł za łóżko. Warto rezerwować szczególnie w weekendy. Rezerwacje: www.markoweszczawiny.pttk.pl

Drugim schroniskiem jest ośrodek PTTK na Hali Krupowej. Ceny od 26 złotych za łóżko. Spanie na podłodze: 20 zł. www.krupowa.pttk.pl

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.