Reklama
  • Czwartek, 17 listopada 2016 (13:05)

    Atrakcje turystyczne Sulejowa

Zabytkowe opactwo, historia spleciona z legendami i zalew sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie...

Reklama

To miasto widziało wojska, które ciągnęły stoczyć bój z Krzyżakami pod Grunwaldem, a zbrojni Władysława Jagiełły ostrzyli miecze na kolumnach portalu kościoła w opactwie. Tu gościli królowie – Kaziemierz Jagiellończyk, a później, w czasie potopu szwedzkiego, Jan Kazimierz.

Jak głosi dawne podanie, gdy tereny dzisiejszego Sulejowa porastała puszcza, książę Kazimierz Sprawiedliwy zapędził się tam na łowy.

Ujrzawszy dorodnego jelenia popędził za nim, nie zważając na swą drużynę. Jeleń nagle zniknął, a książę odkrył, że nie wie jak wrócić do swoich. Kazimierz zaczął się modlić. Wtem usłyszał głos mówiący, by wybudował tu kościół, a wtedy odnajdzie drogę do swoich rycerzy.

Książę przyrzekł tak uczynić i wtedy ukazało mu się 12 olbrzymich lwów, które wyprowadziły go z kniei. Kazimierz słowa dotrzymał i na miejscu swego ocalenia w 1176 r. kazał wybudować kościół, na pamiątkę umieszczając w nim 12 rzeźbionych w drzewie lwów.

Przy świątyni ufundował klasztor cystersów – zakonników, których sprowadził z dalekiego Morimond we Francji. Z dwunastu lwów przetrwały tylko dwa. Ale sulejowskie opactwo, mimo różnych przeciwności i zagrożeń, a nawet kasaty zakonu w 1819 r. przetrwało do naszych czasów i dziś uznane jest za pomnik historii.

Świadectwem niespokojnych czasów są murowane obwarowania wokół klasztoru, które powstały na przełomie XV i XVI w. Zwiedzając zespół klasztorny, zwróć uwagę na najstarszą basztę – mauretańską oraz kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego.

Jego front zdobi romański portal i rozeta zaś wyposażenie świątyni pochodzi z czasów baroku oraz rokoko. We wschodnim skrzydle klasztoru znajduje się muzeum.

Największą atrakcją turystyczną Sulejowa i pobliskich Smardzewic jest Zalew Sulejowski, utworzony w latach 1969-73 na Pilicy. Choć ze względu na obowiązującą strefę ciszy, nie można tu uprawiać sportów motorowodnych, nie zawiedziesz się – urokliwe wysepki, malownicze zatoczki i rozlewiska porozrzucane wśród piaszczystych, zalesionych brzegów to prawdziwe oazy spokoju i relaksu.

Zachwyceni zwłaszcza będą żeglarze oraz miłośnicy wędkarstwa. Jeśli czas Ci pozwoli, wybierz się na poszukiwania śladów nowszej historii. W okolicy Sulejowa znajdują się pozostałości niemieckich fortyfikacji z czasów II wojny światowej.

W 1944 r. Niemcy, przygotowując się do odparcia radzieckiej ofensywy, budowali linie obronne na zajętych terenach. Część umocnień jednej z takich linii – A2 – znajduje się na przedmieściu Sulejowa, po prawej stronie szosy do Piotrkowa Trybunalskiego, między drogą a ogrodzeniem ośrodka wypoczynkowego.

To schron bojowy typu Panzerstellung, gdzie wymontowana z czołgu wieża została umocowana na betonowych ścianach. Wieża obracana była przy pomocy mechanizmu ręcznego.

Anna Kryńska

Na żywo

Zobacz również

  • Jedno z najbardziej romantycznych miasteczek w Polsce szczególnie pięknie wygląda w styczniu, gdy panuje w nim jeszcze świąteczny nastrój. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.